| anonim_4396 a întrebat:

Am o pereche de pantaloni albi de la Pull and Bear care îmi sunt puțin largi și de asemenea lungi (asta nu ar fi o problemă, pentru că îi pot îndoi și arată foarte bine, mai ales că e cam la modă) și mă gândeam dacă îi fac să intre la apă, există posibilitatea să îi strâmtez? Nu știu ce material sunt (am tăiat eticheta pentru că mă deranja în timpul purtării), nu au nasture și nici șliț, ca și format sunt gen colanți, dar ei sunt dintr-un material gros, asemănător blugilor și sunt foarte puțin elastici, posibil poliester.
Cum îi fac să intre la apă?
La ce riscuri mă expun? Pot să îi stric încât să nu îi mai pot purta deloc?
Ce părere aveți?

1 răspuns:
| Illy4280 a răspuns:

Parerea mea este sa te duci la un croitor, nu se plateste deloc mult, dar incearca sa ii spui mai explicit daca e mai in varsta croitorul sau croitoreasa pentru ca e posibil sa nu inteleaga ce inseamna sa ii stramteze, adica nu va sti cum ar trebui sa arate. Eu m.am dus acum ceva timp la croitor cu aceeasi problema, iar marime mai mica nu puteam lua pentru ca se vedea ca sunt mici la talie. Nu cred ca o sa se stramteze daca ii bagi la spalat. Nu te expui la niciun risc daca ii speli, pentru ca oricum o sa ii speli o data si o data, deci croitorul este cea mai buna solutie. Dar sa nu incerci sa ii faci singura. Stiu ca stii asta dar ti-am zis totusi. Mult noroc la croitor si sa porti sanatoasa pantalonii.