| Ipotecat a întrebat:

Am părul creț și aș vrea să-l indrept, dar fără placă.Ce metode naturale pentru îndreptarea părului cunoașteți?

Răspuns Câştigător
| Diiona a răspuns:

Aplica niste ulei de cocos pe toata lungimea parului de la radacini pana la varfuri iar mai apoi spala-te normal pe cap cu samponul tau obisnuit sau cu unul care sa te ajute sa il indrepti. Dupa ce te-ai spalat foloseste sprayul asta: http://www.gliss.schwarzkopf.ro/......lixir.html (sa nu te dai si la radacini pentru ca se ingrasa rau) dupa care clatesti parul. Daca ti se formeaza si creti insuportabili in jurul fruntii atunci prindeti parul intro coada dar sa nu ai carare si puneti o bentita, dupa asta ei elasticul si ramai cu parul dat pe spate, il imparti in doua parti o parte in dreapta si una in stanga si usuci cu oarecare pieptene cu feonul pe toata lungimea firului( dar te deplasezi foarte incet). Dupa ei bentita formezi cararea cum vrei tu si usuci despartiturile parului formate de carare de la radacina in jos pana la jumatatea parului (procedura asta este ca sa nu ai firicele ridicate in toate partile deasupra capului) sau daca nu vrei cu feonul uitete la acest tutorial https://www.youtube.com/watch?v=m1RO-d1Z9Hs. Toata descrierea asta de ti-am scris-o eu pe mine personal ma ajuta mult eu la fel sunt cretoasa si stiu ce inseamna un par greu de stapanit asa il coafez usor nu mai am creti in jurul fruntii si nu mai am firicele care stau aiurea desupra capului. Succes tie si as vrea sa ma anunti daca te-a ajutat sfatul meu

2 răspunsuri:
| almirock a răspuns:

Metode naturale nu prea există... dar era un șampon bun de la Nivea pentru așa ceva...