| Alexandra759 a întrebat:

Am părul foarte ars, cu vârfuri despicate, cum aș putea să îl regenerez? >: Funda

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Prima data te duci sa iti tunzi varfurile, apoi faci o pauza de placa, ondulator si vopsit, folosesti balsam dupa fiecare spalare si o data pe saptamana masca.

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Firul de par o data ce este ars, despicat, asa o sa ramana, poti sa dai bani pe creme/masti/solutii minune ca nu are cum sa ti-o repare. Parul este facut din cheratina, la fel cum este facuta si unghia, unghia o data ce este rupta, nu ai cum sa o mai lipesti la loc, deci trebuie sa o tai, asa faci si cu parul, ii tai si preventiv ai grija de el : nu mai folosesti placa/ondulator/feon ( daca chiar nu poti sa stai fara ele, sa folosesti un spray cu protectie termica cand le folosesti, mai scade un pic riscul de a arde parul)/produse de coafat ( fixativ, spuma, ceara), folosesti masti si balsam regulat.
Eu folosesc o masca de regenerale care mie imi prieste foarte mult si nu mai am probleme cu parul. Masca este formata din : un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin ( cam o lingura), ulei de masline ( tot o lingura), catvea picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul, apoi aplici un balsam.
Masca se foloseste de 1-2 ori pe luna.

| Diavolcata a răspuns:

Salut! Pentru a ti se regenera parul, poti sa te dai cu ulei de masline.E bun si pentru crestere, cat si pentru regenerare.Si eu am avut aceeasi problema, si dupa ce mi-am dat cu ulei de masline pe par, nu am mai avut treaba. Uite cum procedezi:Aplici uleiul cu jumate de ora inainte sa faci dus, iti infasori parul intr-un prosop, iar apoi il speli bine.Repeti asta o data pe saptamana.Cat despre spray, poti sa il achizitionezi de la farmacii, credthinking eu nu folosesc deoarece am auzit ca unge parul.Dar daca chiar vrei, poti sa mergi sa intrebi la magazin daca au. Succes!

| Dianna21 a răspuns:

Mare prostie, parul ars si deteriorat nu se mai poate repara, trebuie taiate varfurile si dupa sa folosesti tratamente pentru a-l mentine sanatos mereu.Babeste, daca firul tau de par e despicat (rupt in doua) chiar crezi ca acel fir se va unii din nou sa arate ca nou? laughing). Singurul tratament pentru parul deteriorat este foarfeca.

| marinelamarin a răspuns:

Pai uite cum sa il "vindeci". Fa-ti o masca de par de 3 ori pe saptamana. In ea pui 3 galbenusuri de ou, 25 grame ulei de ricin, un pahar mic de ulei de masline, si daca ai miere de albine, pui o lingura. Amesteci pana cand se omogenizeaza, o aplici pe tot parul in special la radacina parului si apoi iti prinzi parul in coc si invelesti capul intr-un prosop. O lasi sa actioneze vreo 4-5 ore, eu o mai las si peste noapte. Si foloseste mai rar placa de par si incearca sa renunti la uscatorul de par. Aaaa, si foloseste balsam de par, de preferat de la loreal Paris, se numeste elseve. Si eu aveam parul cam ars, cadea cu pumnul si se rupea de la jumate, dupa o luna de folosit masca aceasta nu imi mai cade parul deloc, nu se mai rupe si are un aspect curat si sanatos.

| marinelamarin a răspuns:

Incearca sa iti ei putin din varfuri, ajuta la crestere si scapi de varfurile spicuite