| elixa a întrebat:

poate mai ciudata dar chiar as vrea sa aflu. Ma gandesc de ceva timp la o operatie de rinoplastie (operatie de modificare a nasului) Se poate sa cer un anumit model la nasul meu sau o anumita forma? Multumesc!

1 răspuns:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Sigur că poți cere o anumită formă pentru că există următoarele tipuri de rinoplastii:
Rinoplastie reductivă - se face cu scopul de a corecta și reface forma nasului, în cazul în care există o protuberanță nazală, dar și pentru a corecta anumite probleme respiratorii.
Rinoplastie augmentativă - se realizează în cazul în care anumite părți ale nasului trebuie mărite (augmentate) pentru a crea un aspect echilibrat și simetric al feței.
Rinoplastia reconstructivă - se face în cazul în care forma nasului a fost afectată semnificativ în urma unor traumatisme și poate fi necesară înlocuirea țesuturilor afectate cu grefe autologe (proprii), obținute din alte părți ale corpului, precum ureche, coastă etc.