| lSarcastiquel a întrebat:

As vrea sa imi comand niste creme pentru fata de pe internet dar o doamna dermatolog mi-a spus ca niciodata nu e bine sa cumpar creme de pe internet deoarece pe drum se strica. Voi ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

laughing))) Si cat stau in magazin nu se strica? Se strica in alea cateva zile pe drum pana ajung, buna logica.

| darrio2007 a răspuns:

Nu se strica. Un risc poate fi sa nu primesti exact ceea ce comanzi.

| dannyel86 a răspuns:

Daca ai mai folosit acele creme sau au ingrediente care stii ca nu fac rau tenului tau, nimic nu te impiedica sa comanzi acele produse. Ele trebuie sa fie in perioada de valabilitate, pentru a fi sigur ca ofera efectele pe care le contine.

| alina2k18 a răspuns:

Ehh asta-i buna... si daca le cumperi dupa amiaza din magazin si ajungi la 22-23 acasa?
Mi-am luat ceva creme corp si fata inclusiv din USA de pe iherb si au ajuns in 3 saptwinking perfecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se strica mai rau intr-un depozit decat in farmaciile alea foarte fancy cu geamurile transparente ca sa bata soarele mai bine pe produs? laughing

Probabil ca farmaciile folosesc transportul frigorific si in cazul cosmeticelor ( n-as baga mana in foc laughing ), ceea ce ar fi un plus daca s-ar face asa, dar oricum tu o sa transporti produsul ala prin caldura, ca doar nu te duci cu gentuta frigorifica, si tind sa presupun ca nici frigider de cosmetice nu ai. Daca menti temperatura camerei in care ti produsele cosmetice la temperatura recomandata e foarte bine, dar eu n-am avut niciodata probleme cu produsele din cauza caldurii.

Singurul mod in care se pot "strica" este deteriorarea ambalajului, dar majoritatea magazinelor folosesc folie cu bule de aer pentru impachetare, mai ales cand vine vorba de flacoane din sticla. N-ai de ce sa-ti faci griji. Eu majoritatea cosmeticelor le cumpar de pe net.

Ai grija ca produsele pe care vrei sa ti le cumperi sa nu contina iritanti ( parfum, lemon, menthol, mint cinnamon, grapefruit, lemongrass, camphot, alcohol, uleiuri esentiale etc ) si sa aiba un ambalaj igenic ( nu borcanele in care trebuie sa-ti bagi degetul sau o spatula in ele ).
https://i.pinimg.com/......54588a.jpg

| anonimaalee29 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dar cauta in magazine si farmacii mai intai, iar daca nu gasesti comanda pe internet.Singura problema ar fi sa nu fie prea cald in masina curierului...cam atat cred. Oricum la farmacie produsele sunt aduse tot cu o masina. Este acelasi lucru. Doar ca daca ai comanda de pe internet si plati si transport.

| wonderwoman123 a răspuns:

Se strica pe drum? nu am mai auzit asa ceva. O crema e sigilata si oricum ele nu expira înainte să fie deschisă. Dar ideal ar fi sa cumperi din magazin sa ii vezi textura si cum se comporta cu tenul tau.

| Claxon987 a răspuns:

Are dreptate, eu am patit o cu creme comandate de pe net, mai exact de pe aoro. Le tin ani de zile in depozite in conditii improprii, nu e vorba doar de transport. Nu lua de pe net ci de la farmacii, daca vb de dermato cosmetice.

| Akaal a răspuns:

Parerea mea este ca doamna doctor dermatolog are perfecta dreptate, in afara de faptul ca se strica, nici nu poti avea incredere in autenticitatea produsului, sursa lui, efectele sale si asa mai departe, eu recomand sa mergi la o farmacie si sa incerci sa iti cumperi crema dorita.