| greenakaweed a întrebat:

Aveti idee cum se aplica uleiul de ricin in par, cam cat trebuie lasat si cu ce il pot clati?big grin

7 răspunsuri:
| lumy4u a răspuns:

Il aplici pur si simplu pe par, si la radacina, cu mainile.il lasi 30 de minute dupa care te speli normal cu sampon si balsam

| Tzukushi a răspuns:

Hei..eu il folosesc pentru gene, citeste experienta mea personala

http://www.sfaturilemariei.com/......personala/

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Uleiul de ricin este unul dintre uleiurile naturale cu efecte benefice asupra sanatatii. Folosit, in special, ca laxativ si purgativ, uleiul de ricin are si numeroase intrebuintari externe, fiind extrem de eficient in cresterea parului si a genelor, in regenerarea parului, in vindecarea negilor, in hidratarea tenului, dar si in lupta cu unele probleme de sanatate mai complexe.

Daca ai un par dificil, incurcat, daca pierzi mai multe fire decat de obicei sau daca observi ca si-a pierdut din stralucire si elasticitate, poti integra in tratamentele tale de infrumusetare uleiul de ricin.

Pregateste o masca formata din albus de ou, 3 linguri de zeama de lamaie si o lingura de ulei de ricin, aplic-o pe parul umezit, maseaza cu incredere scalpul timp de 5 minute si intinde masca pe intreaga lungime a parului. Acopera-ti capul cu un prosop si mentine-l timp de cel putin jumatate de ora dupa care samponeaza parul de cel putin doua ori pentru a indeparta orice urma de ulei.

Aceasta masca face minuni si in cazul parului facut permanent, al celui intins des cu placa sau a parului care este dar foarte des cu fixativ, spuma, ceara sau alte solutii de fixare.

Poti face acesta tratament o data la doua saptamani, pe o perioada de doua – trei luni, iar daca simti in continuare nevoia, poti prelungi perioada.

| Ne3quicKBăă a răspuns:

Buna greenakaweed.

Il folosesti in felul urmator: Se maseaza parul bine la radacina (il poti tine si peste noapte, daca vrei), apoi te speli bine pe cap si asta e. big grin

Sper ca ti-am fost de ajutor.batting eyelashes

| badasssead a răspuns:

Uleiul de ricin e cel mai bun tratament pentru par, parerea mea; d eu te sfatuiesc sa iti faci o masca cu 1-2 galbenuse (depinde de lungimea parului) cu ulei de ricin, si cu ulei de masline (hidrateaza foarte bine parul). masca o lasi sa actioneze 2-3 pana in 4 ore.e un efort pentru par, nu trebuie sa il incarci foarte mult:d sanatate parului tau si tie.cius:*

| myryam02 a răspuns:

Hey din informatile mele trebuie sa iti aplici cu perie ca s ajugi la radacini si trebuie lasat cam 20 de min iar dupa aceea te speli pe cap!
au uitat sa mentionez ca tebuie sa il infasori itr-un prosop! sper ca te-am ajutat! funda?