| Bubz a întrebat:

Benzile epilatoare de la magazine sunt benzi cu ceara rece, nu?thinking

3 răspunsuri:
| Bojthe a răspuns:

Da nu simti nici o durere am incercat eu

Trebui sa avem o piele delicate si matasoasa, fara un fir de par. Dar in vacanta nu putem sa ne epilam oricand si oriunde. Practice si extrem de usoare, benzile de ceara rece se pot lua oriunde.

Principiul: benzi de hartie Celofan, gata sa fie folosite, lipite doua cate doua, impregnate cu ceara, pe care e suficient sa le aplicati pe piele inainte de a le trage cu o miscare sigura. Este o optiune care le seduce pe cele mai calatoare dintre noi, dar si pe cele mai perfectioniste.

Expertii sunt de acord: pentru un rezultat durabil, nimic nu e mai bun decat ceara. Cel mai adesea pe baza de rasina, aceste benzi imbraca toate firele de par, pe cele lungi si pe cele scurte, pentru a le smulge din radacina, cu tot cu bulb. Aceasta permite pastrarea unei pieli delicate timp de cel putin trei saptamani.

Aceste benzi trebuie sa fie usor incalzite inainte cu mainile si folosite caldute. Mai ales daca temperature exterioara este mai mica de 20 de grade Celsius. In schimb, daca sunt mai mult de 30 de grade, este mai bine sa le punem cateva minute in frigider: prea reci, ele se rup si nu se lipesc, prea moi, nu epileaza corect.

Dure pentru par, delicate cu pielea

Evitand orice risc de arsura, aceasta metoda este perfecta pentru pielea delicata. Si este ideala pentru epilarea zonelor sau epidermei celei mai fine, mai sensibile la caldura, cum ar fi axilele sau fata.

Cateva marci propun de altfel benzi mai micute, adaptate epilarii spancenelor. Pentru a respecta pielea fragile, anumite formule sunt imbogatite cu migdala dulce, musetel sau aloe vera cu virtuti calmante.

Daca aveti o piele uscata, puteti chiar sa incercati benzi de ceara cu zahar care va promit si mai multa delicatete. Dar daca laboratoarele fac totul ca sa ne calmeze iritatiile, este imposibil sa le evitam complet. Faptul ca tragem la suprafata epidermei si smulgem parul inseamna ca provocam mereu micute reactii cutanate.

Pentru a calma micile puncte rosii, aplicati un lapte hidratant imediat dupa epilare. Evitati produsele care contin alcool, cum ar fi deodorantele, si nu va epuneti la soare cateva ore: riscati sa va iritati si mai tare si sa declansati o reactie de sensibilizare.

Singurul repros pe care i-l putem face cerii este acela de a lasa urme pe piele. Si aceasta datorita faptului ca extremitatile benzii nu adera foarte bine pe piele. Pentru a le elimina, orice ulei de corp este mai mult decat suficient. Anumite marci propun chiar si batiste post-epilatoare. Totul pentru a avea o piele impecabila, delicate si curate.

Scurt dictionar de folosire a benzilor de ceara rece:

1.Incalziti benzile intre maini cateva secunde pentru a uniformiza ceara.

2.Desfaceti benzile delicat ca sa ramana un strat de ceara uniform pe ambele benzi.

3. Aplicati banda pe pielea bine uscata – la nevoie presarati putin talc inainte – si masati usor pentru a face ceara sa adere corect pe piele.

4.Trageti cu o miscare sigura in sensul invers cresterii firului de par. Puneti o mana pe zona pentru a calma durerea. Aceeasi banda poate fi folosita de mai multe ori. Indoiti-o pentru a o reincalzi, apoi refolositi-o. Aplicati un lapte hidratant.

Sfaturi pentru o piele mai fina

Un gomaj cu o zi inainte usureaza epilarea si evita firele de par care pot creste sub piele.

Pentru partile delicate cum ar fi axilele folositi micile benzi sau taiati-le pe ale voastre cu foarfeca.

Dupa epilare, treceti o jumatate de lamaie pe zona epilata, pentru a satina pielea, evitand astfel micile cosuri si a impiedica recresterea rapida a firelor de par.

| dedfgv a răspuns:

De obicei scrie pe ele daca sunt reci sau calde

| pink_7086 a răspuns:

Cam datongue