| Copilasha a întrebat:

Am auzit multe fete cum au slabit cu asta. Adica. Daca nu mananci mai nimic toata ziua, decat, sa zicem. o felie de paine cu pui, si bei multa apa si mananci lamai si faci multe exercitii, este adevarat ca slabesti? [Nu incerc asa ceva, pentru ca nu e bine pentru organism] Vreau sa stiu doar daca este adevarat. :d
Fundalove struck

Răspuns Câştigător
| TsSoFoOLiTa a răspuns:

Este adevarat. Eu am tinut o asemenea de dieta. Si acum inca mai tin. Mananc doar o felie de paine sau un iaurt cu 0% grasimi si multa apa plata cu lamaie.
Incearca sa faci sport, pentru ca ti se va face pielea urata daca slabesti.
Cand ai hotarat ca ai slabit suficient si vrei sa te mentii, mananca niste salate pentru 1-2 saptamani.
Bafta.;**

7 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Mi-ai facut o pofta...de exercitii.
Succes!

| Cosmin86 a răspuns:

Pai ce inseamna de fapt slabit? Inseamna ca numarul de calorii arse sa fie mai mare decat numarul de calorii consumate.

Corpul tau ( fara sa faci sport ) arde in jur de 2000 kcal pe zi ( depinde si de metabolism, daca ai metabolismul rapid poate arde mai multe ).

Daca tu din mancare bagi mai putin de 2000 kcal pe zi, normal ca slabesti.

Un kilogram are 8000 kcal, spre exemplu daca mentii un deficit caloric de 800 kcal pe zi, in 10 zile ai dat jos un kg.

Ce ai enumerat tu acolo e mult sub 2000, deci evident ca slabesti happy

| lovitddefulger a răspuns:

Slabesti in genul ca te usuci si arati de parca esti bolnava, nicidecum in genul sa arati bine.Mananca sanatos si fa sport daca vrei sa ai fizic.

| Copilasha explică (pentru lovitddefulger):

Nu ai intseles ce am scris? Nu vreau sa incerc asa veca. Doar sa stiu. :p

| lovitddefulger a răspuns (pentru Copilasha):

Am inteled:d...Tocmai de aceea am spus...(daca) vrei sa ai fizic.Adica daca vrei sa-ti imbunatatesti conditia.
Da, poti slabi in felul asta, insa arati si mai rau:slab-grasa.Adica greutate corporala redusa, masa musculara redusa, insa grasime din plin.Te poti alege si cu probleme de sanatate.Nu cred ca e o solutie ideala.

Atunci cand corpul nu este hranit,masa musculara are de suferit,deoarece acesta este nevoit sa o transforme in grasime,dupa care aceasta este folosita ca sursa de energie.
In cazul in care te alimentezi corect acest lucru nu se intampla,deorece copul foloseste grasimile din mancare.Cel mai bine,in cazul in care vrei sa slabesti(sa arati bine), este sa mananci sanatos, contrar a ceea ce auzi dupa ureche, sa te alimentezi cu mancare care contine destule proteine, grasimi(mai ales alea sanatoase si grasimile esentiale), carbohidrati.Si sa faci sport de cateva ori pe saptamana cu regularitate.

| gabryelm3 a răspuns:

Sigur ca o sa slabesti, insa mai sigur este faptul ca o sa te imbolnavesti.

| Copilasha explică (pentru gabryelm3):

Asa e. Dar nu am de gand sa incerc.