Întrebare recomandată | Dianaaaaa82 a întrebat:

Buna! Am de gând să-mi prepar acasă o masca cu ulei de argan și ricin. Aveți idee cate picături de vitamina E pot folosi per utilizare?

Răspuns Câştigător
| vmorghulis a răspuns:

Bună! În general, se recomandă adăugarea a aproximativ 1-2 picături de vitamina E pentru fiecare linguriță de ulei de argan și ricin. Dacă dorești să faci o cantitate mai mare de mască, poți folosi aceeași proporție.

Este important să nu adaugi prea multă vitamina E în mască, deoarece poate fi iritantă pentru piele. De asemenea, este recomandat să folosești vitamina E în formă de ulei, nu în formă lichidă, deoarece aceasta este mai concentrată și poate fi prea puternică pentru utilizare directă pe piele.

Înainte de utilizare, asigură-te că amestecul de ulei de argan, ricin și vitamina E este bine amestecat și aplică masca pe piele curată și uscată. Lasă masca să acționeze timp de 10-15 minute și clătește cu apă călduță.