| missouri a întrebat:

Hey! happy
Vreau sa imi "prepar" o masca pentru. par cu ulei de ricin.
Am auzit ca se pune o jumatate de flacon de ulei de ricin, un galbenus de ou, dar nu stiu cat ulei de masline si cata vitamina A.
Ce-mi mai puteti spune despre aceasta masca? Chiar este eficienta? Ingrasa parul?
10 x! happy

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O fiolă de vitamina A, un ou sau două (depinde de lungimea părului, dacă este mai lung se prepară o mască suficient pentru a se aplica pe păr), ulei de măsline să fie egal cu cel de ricin.
Masca se aplică o dată pe săptămână pentru a nu sufoca firul de păr, apoi te speli cu un șampon vitaminizant și un balsam pentru păr sensibil.
Masca trebuie lăsată să acționeze 1-2 ore.
Pa, pa.

| anka a răspuns:

Incalzeste jumatate de cescuta de ulei de ricin, aplica-l pe parul ud si maseaza scalpul pentru cateva minute. Ia apoi un pieptene cu dintii rari si trece-l prin par de cateva ori. Inmoaie un prosop in apa calda, stoarce-l si inveleste-ti parul cu el. Dupa 15 minute spala-ti parul cu sampon pentru a indeparta uleiul. Vei obtine un par matasos si stralucitor. In plus, uleiul de ricin iti va hrani scalpul indepartand matreata si ajutand parul sa creasca.

| anka a răspuns:

Omogenizeaza bine 10 galbenusuri de oua de prepelita, 2 fiole de laptisor de matca, o lingurita de miere, un varf de cutit de drojdie de bere proaspata si lasa amestecul la dospit 24 de ore intr-o incapere calda. Pasta crescuta se aplica pe pielea capului dupa spalarea cu sampon. In cazul instalarii cheliei, parul trebuie tuns scurt. Se acopera capul peste noapte cu un prosop curat, pana dimineata, cand parul se spala din nou, de preferinta cu ceai de musetel. Tratamentul se face pe parcursul a minimum 10 zile, putand fi continuat fara pauza si fara repercusiuni negative.

| missouri explică:

Anka, stai ca nu inteleg. laughing
"In cazul instalarii cheliei. ". cum vine asta?laughing