| MartinAlabert a întrebat:

Am facut rinoplastie acum 2 ani in urma si acum am nasul perfect.
Si iubitul meu nu stie ca mi-am operat nasul.
Nu vreau sa ma paraseasca.
Sa ii spun?
El uraste operatiile.

16 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

De ce nu?! Eu i-as spune. Poate ca nu ii place ca o femeie sa isi faca operatii estetice sau cel putin, n operatii estetice, insa daca ii explici de ce ti-ai facut operatia, iti va intelege motivatiile. In plus, nu nasul conteaza, tu tu per total, nu?! Ca doar nu va inceta sa te iubeasca pentru ca ti-ai facut o operatie in urma cu n ani.
Si al meu e contra operatii estetice, insa si eu vreau sa imi fac rinoplastie pentru ca am nasul nu prea dragut, insa nu e nici pentru, nici impotriva operatiei. Intr-adevar, spune ca nu am nevoie sa imi fac o astfel de modificare, insa doar nu-mi va da papucii ca-mi fac rinoplastie. Imi fac asta pentru. a ma simti mai ok cu mine si cat mai bine in pielea mea. Sunt pro operatii estetice cand e vorba de ceva serios si motivatia e una reala. Pe altele gen implant mamar, rinoplastie cand nu e cazul, injectare buze cand nu e cazul si toate cele cand chiar nu e cazul...sa nici nu aud de.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ii spune.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De ce nu? E ceva banal. Gândește-te cum ar fi fost, dacă trebuia să-i spui că ai făcut schimbare de sex! ))

| ALGator a răspuns:

In principiu, nu esti obligata sa relatezi nimanui de operatia ta. Nici mamei, gagicului, amantului. sefului. prietenei celei mai bune, preotului, procurorului sau Presedintelui Statului. Te priveste strict personal. Nu e nici ilegal nici imoral si nici nu sta nimic in Constitutie.
Pe de alta parte. Iubitul tau nu e partener de viata cu nasul sau cu operatia ta, ci cu tine, o fiinta umana. Nu ai niciun contract nici macar cu cu el referitor la ce ai facut in viata ta inainte de a-l cunoaste. Si nu are nici el cu tine. Poate are un testicul lipsa, sau altceva, dar nu vei avea nici tu dreptul sa-l invinuiesti daca descoperi.
El insa a decretat in mod unilateral ca "operatiile" sunt detestabile.
Daca e capabil sa te deteste si pe tine la fel ca pe obiectul urii lui, operatiile, atunci aveti probleme. In cazul acesa nu mai esti iubita lui ci doar un obiect. Daca ar fi in stare sa faca urit la o operatie care te-a facut mai frumoasa si pentru care nu aveai cum sa-i ceri voie (oare ar fi fost necesar?) atunci va recidiva cu tot felul de lucruri asemanatoare.
Oare el ce probleme isi face ca sa nu-l parasesti tu?

| christall a răspuns:

Intr-o relatie nu trebuie sa existe secrete. Daca te iubeste, intelege. De ce sa stai cu grija asta si se afla? E o operatie minora, pentru a corecta ceva ca sa fii tu impacata cu tine.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Vrei sa incepeti aceasta relatie cu o minciuna? cu timpul iti va cunoaste toata familia, se va scapa cate unul cu vreo gluma despre nasul tau, sau va da de o poza mai veche... daca faceti copil si iti va mosteni gena?
Daca te iubeste, nu ii va pasa, e normal daca ai un defect sa-l corectezi. Daca ai un organ bolnav si trebuie operat, il vei opera, deca ai un defect fizic care te complexeaza, faci ce poti pentru a te simti bine in pielea ta. Nu e ca si cum ai silicoane, buze modificate, implanturi de par si plastic 50% din corp.

| BloodyLips a răspuns:

Spune-i.Daca te paraseste inseamna ca pur si simplu nu tine la tine.Te-a iubit pana acum desi nu stia ca ai operatie, daca acum cand o sa stie nu te mai iubeste inseamna ca nici n-a facut-o vreodata.

| TCosminn a răspuns:

Draga mea, inainte de operatia aveai nasul perfect pentru iubitul tau. Acum, dupa operatie, il ai perfect pentru tine. Daca un iubit te paraseste pentru nasul tau perfect atunci, devenit imperfect acum, nu merita sa fie iubit. Atunci inseamna ca pentru el nasul era totul. Sinceritatea este unul dintre elementele principale prin care o relatie exista si se dezvolta. Nu cred ca vrei ca si el sa iti ascunda anumite lucruri. Pana la urma, daca nu poate digera asta acum, de ce crezi ca ar pute atunci cand vei avea copii cu el. Doamne fereste sa fii un copil orfan pentru ca parintii au divortat din cauza nasului mamei.

| ALGator a răspuns (pentru TCosminn):

Uneori incepi sa te gindesti ca e mai bine cu un partener mai urit si mai prostanac dar care are o inima buna, bun simt, intelegere si capacitate (intelepciune) sa nu vrea sa schimbe ce nu se poate schimba.
Iata ca din intrebarea asta se vede ca e nasol sa fii frumos, ba inca ar fi (culmea!) si "putin imoral". Si ce ramane din cel frumos dupa varsta de 38-40 de ani? Chelie, burta, riduri, ochi scursi, picioare groase si lat cit un dulap. Asta in ciuda ostenelii disperate din tinerete.

| TCosminn a răspuns (pentru ALGator):

Asta nu inteleg oamenii din pacate, nu in general, ci intr-o majoritate formidabila. Ceea ce m-a marcat pe mine si frumusetea pe care am vazut-o la oameni, chiar si cu chelie, cu burta sau alte "defecte", a fost privirea din ochii lor, modul de a-ti vorbi, finetea, caracterul impecabil, gandirea profunda asupra societatii si multe, multe altele.

| ALGator a răspuns (pentru TCosminn):

Desi asta nu am intilnit niciodata: riscul (sau ideea) ca cineva sa fie nemultumit de tine ca esti frumos!

| TCosminn a răspuns (pentru ALGator):

Societatea de induce de mici care sunt situatiile si atuurile in care esti privit mai bun, mai frumos, etc.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Dacă nu a observat,este de bine,dar dacă iubitul tău te-ar fi analizat in de-amănunt,cănd voi doi v-ați cunoscut, iar mai apoi ați devenit iubiți, el ar fi trebuit să observe această schimbare, mai ales că este la nas! Dar lasă așa că este de bine, iar de părăsit să nu te sperie acest gănd!? bărbați sunt cu duiumul!

| Happy33 a răspuns:

Nu ii spune... Nu cred ca poate sa afle. Si chiar daca afla poti sa ii spui ca nu ti
s-a parut importat. Funda, ttteee rrroooggg!

| Acras a răspuns:

Sinceritatea este totul intr-o relatie. Daca incepi deja sa ii ascunzi lucruri cu timpul tot va afla iar atunci va fi extrem de dezamgit de tine...Eu zic ca cel mai bine ar fi exact acum cand ai sa citesti rapunsul meu sa il suni si sa ii spui tot.

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 a răspuns:

Nu,nu ii spune. De ce i-ai spune, iți suge nasu din când in când, și îți este frică să nu ți-o dea la operație