| An0nimus73663 a întrebat:

Buna, am o intrebare care cred ca este mai mult pentru fete.Am inceput sa ma epilez de cam 5 ani (nu pe tot corpul) si i-am spus mamei dupa ce m-am epilat si mama a zis ca daca am simtit nevoia sa o fac, nu e problema.Chestia e ca dupa a spus sa ma dau cu o crema hidratanta pe care o foloseam mereu dupa epilare si nu am avut niciodata probleme cu bubitele.De cam o luna nu se mai gaseste crema aceea si m-am epilat de 6 ori fara sa o folosesc dupa epilare dar acum au inceput sa imi apara.Intrebarea mea e: Daca as folosi ulei de bebelus(am pielea destul de sensibila) ar disparea? Daca l-as folosi si dupa epilare as mai avea probleme cu bubitele?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Adica, tu te epilezi de la 8 anisori?

Spui ca te epilezi de 5 ani, dar acum abia ai 13 anisori...
extrem de ciudat!

Care mama ti-ar permite asa ceva la 8 anisori?

| dullcat a răspuns:

Buna.Bubitele acelea pot aparea si daca folosesti lama/bic.Tu la ce metoda ai apelat mai exact in tot acest timp?

Da, poti folosi ulei de bebelusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Este posibil ca bubitele să apară din cauza faptului că pielea ta devine uscată după epilare.
Uleiul de bebeluș poate fi o opțiune bună pentru a hidrata pielea după epilare, deoarece este delicat și nu conține parfumuri sau alte substanțe iritante.
Înainte de a încerca orice altceva, asigură-te că îți hidratezi pielea în mod regulat și că folosești produse care sunt potrivite pentru pielea ta sensibilă. Dacă folosești ulei de bebeluș după epilare, ar trebui să te ajute să eviți apariția bubitelor.
Asigură-te că aplici uleiul în mod regulat și că îți îngrijești pielea cu grijă pentru a evita orice iritații sau infecții.
Sper ca te-am ajutat!