| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema legata de fondul de ten. Tenul meu este unul gras, iar fondul de ten pe care il folosesc nu ma ajuta foarte mult. Dupa cateva ore fata arata foarte naspa, chiar daca folosesc baza de machiaj. Folosesc fond de ten de la rimmel london match perfection, nuanta 103. As vrea sa stiu ce fond de ten este mai bun. Problema este ca vreau sa imi dau comenda de altul si imi e frica sa nu gresesc nuanta. In zona unde locuiesc eu nu se gasesc magazine de genul, trebuie sa merg in jur de 2 ore pana in oras si de asta este mai avantajos sa dau comanda. Mi-ati putea recomanda un fond de ten bun si o nuanta potrivita?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| wonderwoman123 a răspuns:

Si eu sunt posesoarea unui ten gras, si iti recomand din propria experienta urmatoarele:
-Revlon colorstay ( eu il iau din kendra sau il iau de la eMAG, se apropie black friday si vezi ca poate il gasesti la un pret bun, eu anul trecut l-am gasit pe eMAG la 12 lei din 42. )
-MAC Studio fix fluid e fondul meu de ten preferat, are o acoperire mare, finish mat si o rezistenta mare, au deschis de curand site MAC romanesc si poti comanda de acolo, are livrare gratuita
https://m.maccosmetic.ro/......luid-spf15
-Estee Lauder Double Wear e un fond de ten mat, si e putin greu, nu lasi purta ziua sau daca lasi purta, lasi amesteca cu un bb cream. Il gasesti la sephora sau pe sephora.ro
-L'oreal True match Superblendable fondation l-au adus recent in dm dar il gasesti si pe aoro sau eMAG, rezista, dar tot necesita pudra in zona T.
Un pont: Fondurile de ten oxideaza si indicat ar fi sa iei cu o nuanta mai deschisa ca nuanta ta, ca sa nu fi portocalie.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Revlon colourstay pentru ten gras. Cu nuanta e foarte ok ca mi se pare ca e adaptabila. laughing) si eu mi-am luat de pe net si nuanta e putin mai inchisa decat culoarea pielii mele dar nu se vede urat absolut deloc.

| Bondarel99 a răspuns:

Cel mai bun ar fi Estee Lauder Double Wear dar e cam scumpicel. Unul foarte accesibil si bun pentru ten gras e Rimmel Stay Matte. Ideea e sa alegi cel mult un fond de ten pe baza de apa, in niciun caz pe baza de ulei, vezi la ingrediente. Si sa scrie ca rezista mult pe ten.
Si eu am ten gras, ma machiez rar dar cand folosesc pudra translucida dupa ce imi dau cu fond de ten se vede o diferenta foarte mare, un fond de ten obisnuit si pudra cred ca te ajuta la fel de mult ca un fond de ten matifiant.

| Andreea11989 a răspuns:

Buna, iti recomand fondul de ten de la Paese, special pentru tenul gras, poti sa il gasesti aici: https://www.paese.ro/fond-de-ten-145

| Gabriella_Andreea_1998 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema, am tenul gras si nu gasesc niciun fond de ten care sa fie bun si sa reziste!

| PufinaPufoasa a răspuns:

Pai...pentru ten gras iti recomand o crema de la Favisan este foarte bun si chiar ajuta, incearca o perioada sa nu mai folosesti machiaje.