| anonim_4396 a întrebat:

Buna am si eu 2 intrebari.de cate ori pe saptamana pot sa imi fac masaj facial cu ulei de masline, fara a-mi ingrasa tenul? folosesc ulei de masline si pentru par, cum pot sa indepartez uleiul de masline la spalare (mi se intampla mereu sa nu se duca de la prima spalare)?

Răspuns Câştigător
| xMădălina a răspuns:

Buna. Uleiul de masline poti sa il folosesti pentru ten de 2 ori pe saptamana, iar daca ai tenul gras poti sa il amesteci cu cateva picaturi de zeama de lamaie. Uleiul de pe scalp si par se indeparteaza samponand parul de 2 ori la o singura spalare dar spalarea sa fie facuta cu apa cat mai calda.
P.S: Iti recomand sa folosesti ulei de masline extra-virgin e mai bun pentru ten.

2 răspunsuri:
| Sheili a răspuns:

Uite aici este ceea ceti trebuie http://lectiadestil.ro/......nului-tau/

| ElenaN a răspuns:

Eu personal nu recomand uleiul de masline pentru par, tocmai pentru ca l-am experimentat si chiar si dupa 3 samponari parul ramanea gras. Poti sa il folosesti doar pentru varfuri. Totusi, daca vrei sa il folosesti, inainte de samponare, maseaza parul cu suc de lamaie sau otet de mere. Pentru par recomand uleiul de ricin, uleiul de brusture, uleiul de cocos.
Pentru ten, uleiul de masline se poate utiliza de 2-3 ori pe saptamana, seara.Pentru o absorbtie mai usoara si eficienta, este indicat sa pulverizezi tenul cu apa termala, apa minerala, infuzie de plante sau apa florala inainte de aplicarea uleiului.