| KellyGreen a întrebat:

Am si eu o problema cu parul, de 2 saptamani a inceput sa imi cada foarte mult par si sa se rupa foarte usor+ ca a inceput sa se ingrase foarte repede, adica inainte imi faceam baie la cap la 3 zile si acum trebuie sa imi fac la cate 2, insa am zis sa il prind a 3'a zi si sa il spal la fel ca inainte. Folosesc placa de par insa o folosesc de 2 ori pe saptamana si imi indrept parul la 150 de grade, adica e o temperatura destul de mica. Parul il las sa se usuce natural, adica nu folosesc niciodata pheonul. Intrebarea mea e ce sa fac? CE sampon imi recomandati sa imi iau( si sa nu ziceti garnier ca mi'au facut o matreata groaznica), ce tratamente sa fac, chiar nu mai stiu ce sa fac, in urma cu 2 saptamani aveam un par foarte sanatos si acum e groaznic.

7 răspunsuri:
| corinusdeplus a răspuns:

Garnierul e praf, aici te sustin.Parerea mea este sa folosesti H&S cu menthol si masca de la avon, cea de la planet spa cu masline pe care o masezi in par si o lasi cam 10 min.Incearca sa renunti momentan la placa de tot si tunde-i varfurile.Eu asa am facut si am reusit sa-l fac ok.Deci,bafta!

| mishuzuchan a răspuns:

Incearca sa nu mai folosesti orice shampoane... poti face o pasta din urzici oua lamaie si apa fierbinte dar acum pe vremea asta nu gasim urzici peste tot deci ia un catron pune 1 ou sau 2 depinde ce des e parul tau amesteca ouale bine si inainte de a face baie pe cap dati cu pasta aceasta si las-o 10 minute a am uitat sa-ti spun e mai bine ca aceasa pasta sa ti-o pui la radacina nu la varfuri ^^ succes te pup

| GothicTiamat a răspuns:

Nu mai folosi sampoane de la magazine ia unele din farmacii speciale pentru tipul tau de par. E adevarat ca sunt mai scumpe dar nici nu o sa mai ai probleme cu parul.

| ticaela a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca tine mi se ingrasa parul foarte repede, azi ma spal, maine deja e uns. Dar mi-am luat saptamana trecuta sampon Schauma-Cotton Fresh si am ramas socata pentru ca chiar din prima a dat rezultate deja trecusera 3 zile si parul meu era inca frumos si matasos big grinbig grin(am pus chiar azi o intrebare aici ca sa vad si alte pareri ).Si incearca sa reduci intinderea cu placa pentru ca chiar daca o faci doar de 2 ori pe saptamana tot la fel iti arde parul.sad

| yonycka16 a răspuns:

Uleiul de ricin este foarte bun (recomand): inainte de culcare, timp de 3 saptamani, aplici din abundenta, apoi masezi foarte bine pielea capului, o solutie contra ingrasarii parului ar fi uleiul de masline (extra virgin si presat la rece) se aplica pe lungimea lui (il lasi sa actioneze > 30 minute sau cat consideri tu), dar sa il folosesti doar o data pe saptamana. Te-as mai sfatui dupa ce l-ai indreptat sa ii aplici o solutie (Semi di Lino - o poti gasi numai la saloanele de coafura). Succes si incearca macar o luna sa nu mai folosesti placa, sau macar pana isi revine parul.

| Anne2000 a răspuns:

Eu ma spal cu Pantene - pro V si e foarte bun samponul. Eu una nici nu fac matreata si in primul rand nu trebuie sa ma spal in fiecare zi. Ii dau parului volum si dupa o saptamana e si normal ca e gras. Dar timp de o saptamana am un par superb.

| KellyGreen explică (pentru Anne2000):

laughing Mi-am rezolvat problema, intrebarea asta este pusa de 1 an.