| paranteză a întrebat:

Bună.
Aş vrea să ştiu cum aş putea să îmi deschid culoarea părului cu o nuanţă sau două,am părul şaten dar nici blond deschis nu îl vreau,aş vrea să fie cu un fel de reflexii blonde.
Am auzit că se poate cu ceai de muşeţel dar nu ştiu cum se prepară şi câte zile trebuie să mă spăl, am înţeles că dacă mă spăl 8 zile se va face blond deschis iar eu nu vreau.

Răspuns Câştigător
| Justin4427 a răspuns:

Pentru a obtine infuzia de musetel, toarna o ceasca de flori de musetel intr-un litru de apa.(nu trebuie sa folosesti neaparat flori de musetel, poti sa faci ceai cu pliculetele de ceai, adica ceai normal pe care poti sa il bei).
Lasa musetelul sa fiarba timp de o jumatate de ora, apoi ia-l de pe foc si lasa-l la racit. Ulterior, strecoara-l cu un tifon.

Spala-te pe cap cu samponul tau obisnuit. Dupa samponare si clatire, foloseste ceaiul de musetel pentru a-ti clati iarasi parul, timp de 15 minute. Pentru a-l putea refolosi, stai cu capul deasupra unui vas, in care sa se scurga ceaiul. La final, sterge parul si infasoara-l cu un prosop. Ramai cu solutia de musetel timp de 15 minute pe par, apoi clateste-te cu apa curata. Daca nu te deranjeaza mirosul, nu este necesar sa te mai clatesti.
Sucul de lamaie este un alt ingredient important pentru cele care doresc sa isi deschida culoarea parului. Toarna sucul a doua lamai intr-un litru de apa. Foloseste amestecul pentru a-ti clati parul, la fel ca in cazul ceaiului de musetel.
Musetelul nu cred ca o sa iti faca parul blond deschis, doar o sa ti-l mai deschida la culoare asa cum vrei tu. Poti sa-l folosesti zilnic pana ajungi la culoarea pe care o vrei. Funda?

| paranteză explică (pentru Justin4427):

Eşti un geniuuu :*
m-am spălat deja cu ceai de muşeţel dar nu cu un litru de apă ci foarte puţin, mi-am făcut eu ceai cum m-a tunat capul şi mi-am băgat capul acolo laughing dar maine fac cum ai zis tu.

3 răspunsuri:
| Aimèeeee a răspuns:

Decobez happy dar nu il tine mai mult de 10-15 minute ca se arde parul.