| unoarecareinbazadedate a întrebat:

Buna,cam acum o saptamana,in autobuz era un tip elegant, la costum negru...la adresa caruia o tipa spune ca este ipocrizie sa te îmbraci la costum si sa mergi cu autobuzul.
Voi ce parere aveti de cei la costum in mijloacele de transport public?

Răspuns Câştigător
| SEMIHA a răspuns:

Obișnuiesc să fiu elegantă de obicei și sincer, nici mie nu îmi place când se uită lumea la mine în mijloacele de transport public. E o concepție total greșită. Nu e nimic anormal în asta. Pot să fie 1000 de motive în spatele vestimentației, cine să înțeleagă asta? Totul vine din creier.

11 răspunsuri:
| sopranaCadaverica a răspuns:

Depinde de circumstanta. Daca era imbracat elegant intr-un oras mare si mergea cu troleul/tramvaiul pana in X loc, nu e mare lucru, omul nu are masina, se grabea, n-avea bani de taxi etc. Cand lucrezi intr-un anumit domeniu trebuie sa ai tinuta. Apoi, la orice eveniment important lumea se straduieste sa arate cat mai bine, sa isi scoata in evidenta calitatile fizice, daca e vorba de eveniment. E transport PUBLIC la propriu, si publicul e divers. laughing
Daca era un barbat care calatorea de la Drajna spre Medgidia cu autobuzul, in frac, pentru nunta, mi se pare usor caraghios, chiar tipic romanesc, dar na, singurul dezavantaj pentru el ar fi ca si-ar sifona imbracamintea si probabil ar transpira...

| AnatoliePetr a răspuns:

Nu inteleg care ar fi problema ca merge cu mijloace de transport public in costumhappy

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și dacă omul mergea la o zi de naștere sau un eveniment unde i se cerea ținută și nu are mașină, care-i problema? Eu sunt elegantă tot timpul, cu orice m-aș deplasa, cum se uită niște neicanimeni la mine nu mă interesează. Sau înainte să plec de acasă ar trebui să mă gândesc: azi nu pot lua autobuzul, că m-am îmbrăcat prea frumos, îl iau mâine, că poate o să fiu mai jerpelită. Tipa să se uite în curtea ei, deși e de apreciat că își știe poziția rolling on the floor.
Asta e o non-problemă, sunt lucruri mai importante în viața asta despre care ar trebui să avem păreri.

| Bondarel99 a răspuns:

In alte tari aia nu stiu cum sa faca cetatenii sa foloseasca transportul in comun si in Romania oamenii te cred ipocrit daca mergi cu autobuzul si se imbraci cum vrei tu. Cum naiba sa te mai comporti in tara asta. Si eu folosesc autobuzul si metroul prin oras pentru ca de ce nu? De ce sa imi cumpar o masina si sa stau 2 ore in trafic in drum spre serviciu, sa ma mai si stresez in loc sa iau un metrou sau un autobuz cateva statii si asascutesc orasul de o poluare in plus. Mi se pare o ipocrizie sa ai 2 masini cand locuiesti in Bucuresti. Mi se pare o ipocrizie sa stai la 10 min de locul de munca/ scoala si sa mergi cu masina.
Spune-i prietenei tale sa ne scuteasca de parerile ei ipocrite.

| christine99 a răspuns:

Când te grăbești undeva, vezi autobuzul și te urci. Nu contează ce zice coana X sau Z. Că nu vezi, de obicei, persoane îmbrăcate de ocazie în autobuz e din cauza serviciilor de proastă calitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca esti doar snob!
Daca ai fii iesit afara sa vezi cum merge lumea in occident cu trenul si autobuz, in costum si haine elegante, nu ai mai comenta prostii cat capul tau de mari.
Explicatia este simpla: in centrul marilor orase din lume, nu sunt prea multe locuri de parcare si atunci, oamenii cu functii mari sau functionarii bancari, publici samd, sunt nevoiti sa foloseasca mijloacele de transport in comun, pentru a ajunge la servici.
America, Canada, Australia sunt cateva din metropolele lumii, unde lumea imbracata la 4 ace, merge cu metroul, autobuzul si trenul.

| unoarecareinbazadedate explică (pentru SEMIHA):

Stii cum e, Bucurestiul e plin de tărani si atunci cand vad pe cineva elegant sau cel putin decent îmbrăcat il arata cu degetul ca e bosorog sau ipocrit deci mai bine critici fara motiv decat sa gandesti...asta e lumea

| unoarecareinbazadedate explică (pentru Bondarel99):

Ne e prietena mea...era o femeie oarecare

| unoarecareinbazadedate explică (pentru Violleta2022):

Tu esti snoaba, eu nu am comentat nimic la adresa tipului in costum.
Fa pe deștepta si taci ""occidentalilor"

| Bizon95 a răspuns:

Poate omul se ducea la o nunta
si avea costum inchiriat/impurmutat/tinut in dulap si folosit 1-2 ori pe an la o nunta, botez, etc.
iar in rest nu isi permitea sa mearga cu taxiul, doar ca vezi doamne se casatoreste un var de gradul 3

| Adry05 a răspuns:

Pai hai sa-ti zic eu ce avea proasta aia in cap. Dupa capu ei, sa porti costum impune un oarecare statut social si finannciar => ar trebui sa aiba bani sa aiba propriul vehicul.
Acum, proasta si chiar si ignoranta uita ca sunt destule job-uri care nu-s de lux care impun un oarecare cod vestimentar( birouri, banca etc) si poate omu n-are neaparat bani sa-si ia o masina sau ce sa vezi POATE NU VREA SA-SI IA O MASINA sau POATE NU VREA SA MEARGA CU MASINA LA SERVICIU. Ca bineinteles proasta aceea nu realizeaza ca fiecare masina scoasa din trafic e un beneficiu extrem pentru mediu, si ar fi de sute de ori mai bine pentru planeta si pentru nivelul de poluare ca cat mai multi sa renunte la masini si sa foloseasca mijloace de transport in comun, biciclete, ori chiar piciorusele.
La proasta aia si la alti prosti asemeni ei cu aere si figuri de prostie in cap ar trebui sa le mai aminteasca cineva ca mersul cu autobuzul egal taiat saracie in multe cazuri ci strict alegere personala din mai multe cauze. Proastelor ca aia n-ar trebui sa li se prea dea dreptu la opinie sau macar sa nu fie ascultata ca de cele mai multe ori oricum n-ar spune ceva util sau inteligent.