| Mehneh a întrebat:

Cam de la 9-10 ani parul meu a început sa fie foarte electrizat, uscat și foarte mare și stufos. Ca sa va dați seama cam la ce ma refer, eu nu pot sta niciodată cu parul desprins. Nu e mătăsos și mereu e încâlcit, chiar dacă îl pieptan. Și e si puțin ondulat, foarte puțin. Vreo idee? Sau așa e parul meu și trebuie sa trăiesc cu el așa toată viața?

Răspuns Câştigător
| bbnnmm a răspuns:

Alege un salon de încredere și filează-ți părul, așa vei scăpa de volumul în exces, ți-l va subția și va arăta foarte frumos, nu va mai fi "stufos". Iar pentru părul uscat e nevoie de hidratare. Poți folosi produse speciale pentru părul uscat: șampon, balsam, mască. Un balsam, la care nu mă așteptam să fie așa bun și să îmi lase părul atât de fin, e cel de la "Le Petit Marseillais" (pentru păr uscat), îți sugerez să încerci, poate îți va plăcea. O prietenă mi-a spus și despre balsamurile de la "Nature Box", că a încercat și îi plac, (mi-am luat și eu, dar încă nu l-am încercat). Îți mai poți prepara diferite tratamente naturiste: cu ou, cu miere, cu avocado, cu aloe vera - găsești o mulțime de combinații pe internet. Sau folosește uleiuri: ulei de măsline, ulei de argan, ulei de cocos, ulei de avocado, ulei de ricin, ulei de jojoba, etc. - îți vor "îmblânzi" părul și va fi mult mai fin, mătăsos, moale.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Potifolosii un balsam de par, dupa spalare, din cel care iti face parul matasos (silky).
Ori, iti poti clatii parul dupa spalare, cu apa calda si otet alimentar.

| Andreeush a răspuns:

Schimbă șamponul.