Întrebare recomandată | Mara6392 a întrebat:

Bună! Când îmi cresc unghiile mai mari, se rup foarte ușor. Oare știți cu ce trebuie să le dau ca să nu se rupă așa de ușor?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Lacurile pentru unghii sunt adesea toxice.Iti recomand aplicatia InciBeauty pentru telefon, care iti ofera o nota pentru produse bazata pe lista de ingrediente si suma dintre ingredientele ok + cele toxice. Trebuie doar sa scanezi codul de bare, iar daca produsul nu e deja inregistrat in aplicatie iti poti inscrie tu facandu-i cateva poze si vei primi curand rezultatu. Nota maxima (cea mai buna) e 20/20. Cele bune ingrediene vor fi trecute cu verde, cele ok cu galben, cele toxice cu portocaliu si rosu.

Vitaminele din exterior sunt doar un boost si nu stiu cat e de ok sa le iei asa de capul tau.

Insa cea mai importanta e alimentatia. Pentru unghii care nu se rup asa usor ar trebui sa consumi omega 3 care se ia din peste (somon, macrou, pastrav), fructe oleaginoase (nuci, seminte de in, chia), dar si din oua, soia, ulei de peste sau de in.

4 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Ai unghii sensibile. Citez:
"Cauza acestor probleme, spun specialistii, este deficitul de keratina. Pe langa acest deficit de keratina care determina ca unghia sa fie casanta si putin flexibila, unghiile se rup si din cauza lipsei hidratarii lor"

| AdioTPU a răspuns:

Ia niste vitamine. Vezi ce-ți recomanda farmacistul.

| dolceromania a răspuns:

Nu cred că lacurile ați fac unghiile fragile. Poate fi o lipsă de calciu.

| Enni999 a răspuns:

Buna! Pune-ti baza rubber