| Duchess a întrebat:

ce crema din PLAFAR mi-a-ti putea recomanda pentru fata împotriva pistruilor si formelor minore de acnee?

2 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Am folosit pe propia piele Crema Antiacneica de la VIVANATURA, costa 8 lei, iti dai seara cu ea si dimineata cand te trezesti deja observi ca iti mai trec din cosuri si semnele de pe fata! happy
Poti citi pe net despre ea, sa te convingi.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti recomand pentru pistrui insa te asigur ca nu sunt creme pentru ambele.

Deci va trebui sa tratezi problema separat. Acu sincer n-am auzit ca pistruii s-ar trata dar revenind la ce ma pricep.

Pentru cosuri si minore forme de acnee iti recomand Tea Tree de la Fares. Bine ei au scris Ti Tree dar nu asta-i important. Important e sa fie 100% concentrat.

Seara se spala fata cu apa calda si sapun, si la vreo 10 minute dupa uscare se aplica acest ulei din arbore de ceai pe zonele afectate.

Te anunt ca in ciuda balivernelor care se spun despre stoarcerea cosurilor, acestea TREBUIE stoarse. Gandeste-te ca e o infectie la nivelul pielii si acolo e deja puroi. Daca nu scoti puroiul cum naiba sa se vindece mai repede? Unii spun ca vezi doamne da se scot dar numai de profesionisti la salon. Etete na beleaua, normal ca sa castige ei bani.

Ideea e in felul urmator. Urmele de la cosuri stoarse apar RAR. Multa multa lume isi stoarce cosurile in draci si cand li se termina acneea n-au nici pe dracu, iar problemele minore pot fi acum rezolvate cu dermoabraziune.

NU stoarce cosurile care nu au varf, adica cele care e clar ca nu le vei putea stoarce fiind subdermice. Cele pe care le poti stoarce apai stoarce-le dupa ce in prealabil te-ai spalat pe maini cu sapun si apoi da cu spirt pe zona. Cand ai terminat toata operatia asta da cu acel ulei de tea tree.

Vorbesc din propria experienta, mai exact asa am scapat eu de cosurile care ma scoteau din minti pe obraji si nas si alte locuri intr-un singur an dupa ani de chin. (pe vremea aceea nu se gasea tee trea la noi si m-am putut vindeca cand matusa-mea mi-a trimis unul din america)

Apropo de marci. E de preferat sa gasesti o marca straina - desser essence din america sau Docteur Valnet din franta, dar si fares are un ulei foarte bun si costa doar 12 lei. Are doar probleme de omogenizare si daca-l tii la frigider sau in prea mare caldura se separa. Tinut la temperaturi relativ medii n-are nimic.