| scumpica_3107 a întrebat:

Buna credeti ca daca imi aplic un fond de ten pe fata pe viitor nu o sa mai am tenul frumos? si ce ar trebui sa fac sa scap de pistrui nu am multi dar nu-mi plac dar sa fie fara fond de ten

fundalove struck

8 răspunsuri:
| Beatrice_5910 a răspuns:

Fondul de ten nu iti va face rau atata timp cat il vei folosi cum trebuie. Adica peste o baza ( exista baze special in magazine sau crema hidratanta potrivita tenului tau ), de asemenea fondul de ten trebuie fixat cu pudra translucida. Fondul de ten este o bariera intre tenul tau si mediul daunator ce ne inconjoara. Atata timp cat folosesti fondul de ten potrivit tie nu iti va face rau. Pentru pistrui exista multe creme dar eu consider ca sunt dragalasi si ar trebui pastrati daca zici ca nici nu is multi big grin.

| Adelina102 a răspuns:

Fondul de ten nu distruge tenul.Ce din contra il protejeaza de factorii din mediu.Caldura, frig, praf si altele.Cand aplici fondul de ten curata fata cu lotiune tonica fara alcoolsi apoi o crema matifianta daca ai tenul gras sau hidratanta daca ai tenul uscat.Am o prietena care are foarte multi pistrui si a fost si la doctor si a incercat tot felul de remedii facute acasa si nimic.Nu stiu daca esti pro sau contra solar sau soare dar ea numai asa a facut sa nu i se mai vada pistrui.Fonul de ten deci nu-ti face rau mai ales daca e de calitate.Singurul lucru poate sa-ti dauneze la cosuri.Pentru ca blocheaza porii si ei nu mai pot respira ceea ce duce la aparitia cosurilor.Eu am probleme cu tenul, aveam cosuri multe.Mi-am cumparat un fond de ten ieftin pentru ca eu il foloseam ca baza pentru buze sau chiar cand aveam ceva pata urata sau cos.Mie oricat ar fi de ieftin mi-a facut bine.Imi usca complet cosul.Cine stietongue.Fondul de ten e de la Editt. Cele de la metropolitan si avon si solutiile de pe google nu-s asa bune.Eu ti-am scris din cap ce stiu.Nu de pe google:*. Sper ca ti-am fost de foloshappy

| missReckless a răspuns:

Buna.
Fondul de ten, aplicat peste o crema hidratanta, iti protejeaza tenul, deci o sa ai in continuare un ten frumos.
Desi consider ca o pistruiata e foarte frumoasa, uite ce mdetode de indepartare a pistruilor am gasit:

1. Pistruii se tamponeaza de 2-3 ori pe zi cu o lotiune preparata din lapte dulce si castravete. Taiat in rondele mici, castravetele se pune intr-o cana, se acopera cu lapte proaspat nefiert si se lasa la macerat cateva ore la rece. Apoi se scurge laptele si se foloseste asa cum precizam anterior.

2. Se prepara un amestec din sucul rezultat in urma pisarii florilor si tulpinilor de papadie, cu o cantitate aproximativ egala de suc de lamaie si miere, peste care se adauga si cateva lingurite de argila pana se obtine o solutie pastoasa. Aceasta masca se poate aplica de 3-4 ori pe saptamana in special seara dupa demachiere.

3. Puteti opta si pentru o masca formata din 3 linguri de zeama de lamaie, 20 de grame de drojdie de bere si alte 20 grame de tarate de grau, aplicata asa cum mentionam si la mastile precedente.

| Cappuccinooo a răspuns:

Buna.
Da,asa se spune ca daca te dai excesiv cu fond de ten o sa-ti strici fata si e adevarat, am vazut asta la colegele mele.Eu una nu m-am dat niciodata,asta pentru ca nu m-a lasat mama sa-mi cumpar, dar uite ca am ajuns sa-i multumesc.
Uite ce am gasit aici, poate te ajuta cu ceva :-* :
http://www.fistichiu.ro/Moda-Si-Tendinte/cum-scapi-de-pistrui.html
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/cum-scapi-de-pistrui-237425.html
Eu n-am pistrui, deci din proprie experienta nu te pot ajuta, dar sper ca link-urile ti-au fost de ajutor.Pa,pa.

| Madaliinaaa a răspuns:

Poti sa iti dai cu fond de ten, dar nu prea mult.O sa iti afecteze tenul.Asa am auzit >big grin

| Flory_2183 a răspuns:

Pentru pistrui iti recomand sa mergi la dermatolog, iar un fond de ten de calitate nu strica dar nu folosit in exces iti recomand cel de la loreal e mai scump dar merita iar inainte sa il aplici sa te dai pe fata cu o crema si apoi fondul de ten si blush pe pometi daca vreihappy

| Bauuuuu a răspuns:

Nu pe viitor o sa ai fata plina de cosuri,, iar pistruii ii poti elimina prin o solutie albire a pistruilor happy(metropolitan ) funda?

| DoLyy a răspuns:

Eiii bine draga mea, si eu am pistrui poti mergem la farmacie sau la un medic pentru ati lua o crema pentru pistrui.Eu folosesc fondul de ten dar nu in cantitati mari poti folosi fondul de ten da nu chiar in fiecare zi pentru ca atunci cand vei mai imbatrani pielea ta va arata groaznic! Sper sa-ti fi fist de ajutor!