| grosudana a întrebat:

cum credeti. ce nu ar trebui sa lipseasca din trusa de machiaj a unei fete. Funda tongue

Răspuns Câştigător
| Vovy a răspuns:

Poi dintr-o trusa de machiaj nu ar trebui sa lipseasca:
-fonduri de ten în două nuanţe. Unul să fie compact şi celălalt lichid. Dacă aveţi un ten cu porii dilataţi, atunci folosiţi doar fond de ten compact.
-farduri de pleoape, de nuanţe diferite (ca să puteţi face diferite combinaţii).
-creioane dermatografe, de diferite culori: negru, gri, albastru, verde, etc.
-tuş negru pentru trasat conturul ochilor.
-rimel, şi acesta poate fi negru, maro sau transparent.
-farduri de faţă în două- trei nuanţe: roz, piersică, bordo, etc.
-rujuri de buze (în două – trei nuanţe), luciu de buze.
-creioane contur pentru buze, de culori diferite. Creionul pentru buze trebuie să se asorteze cu rujul.
-pudră, aceasta se pune pe frunte, pomeţi, bărbie, umeri, decolteu. Pudra poate să fie mată sau sidefată. Atenţie la pudra sidefată, pentru că accentuează ridurile.
-crema camuflaj; aceasta acoperă imperfecţiunile pielii (cearcăne, cuperoză, cicatrici, etc) şi se poate folosi pentru toate tipurile de ten.
-pudră de fixare sau spray. Pentru ca machiajul să dureze mai mult, puteţi folosi la sfârşit o pudră de fixare sau un spray care va fixa machiajul.
Pe lângă aceste produse, trusa de machiaj trebuie să mai conţină: demachiant, loţiune tonică, cremă de zi, de ochi, de noapte, discuri de bumbac, oglindă normală dar şi una care măreşte, şerveţele de hârtie, pensule pentru aplicarea fardului de pleoape, de faţă şi a pudrei, perie pentru îndepărtarea surplusului de pudră, periuţă pentru sprâncene, periuţă pentru gene (după ce am aplicat rimelul pe gene, folosim periuţa pentru a le desface), ascuţitoare.

8 răspunsuri:
| ღNameღ a răspuns:

Pai,pentru mine esentialele lucruri.nu uita ca am zis PENTRU MINE, adica poate nu avem aceleasi pareri, dar 3 chestii nu ar trebui sa lipseasca: 1.Rujul
2. Oja
3.Rimelul

| sabilopod a răspuns:

Rimelwinking

| Plague a răspuns:

O carte...si mintea...

| onename a răspuns:

Rimelul. Oricat de adormita ai fi, rimelul schimba privirea! love struck

| ZuettH a răspuns:

Mda >

| mafaldaaa a răspuns:

Creierul si feminitateawinking

| Emma2804 a răspuns:

Mascara,un fond de ten,dermatograf,luciu de buze, un ruj, servetele demachiante, farduri de pleoape si de obraz...depinde cat de des te machiezisi cat de mult, dar incearca ceva cat mai neturalhappy ...Eu am si o chestie de aia da arcuit genelelaughing

| cami_5472 a răspuns:

Pai...cred ca cel mai importante sunt tampoanele! apoi poti avea un glos si de ce nu o oglinda