| Florennce a întrebat:

Cum sa ma machiez din moment ce am ochii caprui, mici si migdalati. gene foare rare si scurte! Orice in afara de negru fiindca unora negrul le fac ochii mari dar mie -mi astupa. Tenul il am creol si sunt bruneta iar fata rotunda mai bine zis inspre oval. Thanks!happy

3 răspunsuri:
| Deiiu26 a răspuns:

Tenul creol necesita un machiaj special. Nu orice culoare este vizibila pe un astfel de ten. Pentru pometi poti sa folosesti un fard de obraz maroniu sau unul auriu. Pentru machiajul ochilor ar trebui sa ai un creion turcoaz sau un fard pentru pleoape turcoaz. Incearca sa aplici culoarea, indiferent de textura, la baza genelor superioare, 2-3 mm. Mai ai nevoie de mascara pentru volum si sa stii ca culoarea turcoaz evidentiaza foarte bine parul brunet si movul ochii caprui. Poti "plusa" cu particule stralucitoare pe arcade, pometi si tample.

| ruxi1728102 a răspuns:

Pentru un efect de marire, foloseste creionul alb in coltul interior al ochiului.si nu folosi farduri inchise, incearca culori pastelate care sa se potriveasca si ochilor tai( verde, auriu, albastru, bej, piersica, corai, roz, purpuriu deschis sirozaliu, brun, gri deschis, dar si portocaliu inchis)
nu uita de rimel si foloseste un dermatograf deschis

| Jacquelinor a răspuns:

Încearca un eyeliner alb în jurul ochilor, fard de pleoape verde sau mov și mascara cu mult volum. Am o prietenă cu ochii asemănători cu ai tăi care s-a machiat așa și s-a văzut diferența :)

Ea îl are pe acesta:
http://makeoversbylaura.onsugar.com/AVON-DUAL-ENDED-EYELINER-8988582