| NadyPorahy a întrebat:

Bună! Cum să topesc ceara granule dacă nu am încălzitor special pentru ceară și nici cuptor cu microunde?

Răspuns Câştigător
| Depoka a răspuns:

Pe aragaz sau pe plita de la sobă, într-un recipient ( gen o cratiță mica/mare, depinde de cantitatea dorita de ceara topită.)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-o craticioara pe foc mic (redus).

| zilog a răspuns:

Sunt atât de ifetine decantoarele de ceara in cat chiar poti sa iti cumperi unul second hand de calitate la 400 lei
scrie asa pe olx
AM VĂZUT NUMAI GUNOIE NUMAI CHICIURI PE TOT INTERNET-UL DE CE SPUN CĂ SUNT DOAR JEGURI DE FOARTE PROASTĂ CALITATE pentru că tot ceea ce am văzut mă refer la noi
nu ajung la 120*Celsius ele se incâlzesc extraordinar de greu in foarte mult timp chiar si in 3 ore ca să topească să zicem 400 grame de parafină
ATENȚIE DECANTOAREL ASTEA NOI DE CEARA NU CONȚIN REZISTENȚĂ CARE SĂ POATA SĂ DEGAJE CĂLDURĂ ci au o bucata dintr-o termocuvertă pusă in interiorul lor adică mai precis o liță ca un fir de curent de nichelină pusă in zigzag pe fundul oalei prinsă cu o bucată de scoci dinăla pentru burlane de aluminiu
in specificațiile căruia scrie că nu rezistă la temperaturi de 120 grade celsius asta inseamna ca acea nichelina este gandita sa nu degaje niciodata 120 grade celsius
stiu ca tie spui ca nu iti trebuie ditamai temperatura
dar ea ar cam treui sa fie pentru ca sa iti poata dezgheta azi parafina nu la pastele cailor la sfantul asteapta

Uite asta ar fi un decantor cu rezistente facut asa cum se făcea o dinioara
https://www.olx.ro/......ewSzc.html

| LittlePoppy a răspuns:

De aragaz nu ai auzit? Oale nu ai prin casa? Sacrifici una mica.

| RobertMoon a răspuns:

O pui intr-un vas pe care il lasi in apa foarte calda.