| cxxyy a întrebat:

Buna, deci am o intrebare, cam de un an si ceva imi apar niste coji pe scalp (nu e matreata) si nu reusesc sa scap de ele, credeti ca e din cauza pubertatii sau altceva? Acum un an am fost sa ma tund iar la sfarsit a dat cu ceva in capul meu, poate fi de la acea solutie?

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

Cred că te confrunți cu dermatită seboreică. Pielea de pe scalp care se descuamiază (cojile respective).
Încearcă dermovate sau diprosalic soluții cutanate. Pentru mine au funcționat de fiecare dată.
Eventual în completarea tratamentului, poți folosi și un șampon anti fungic - demiket versi.

9 răspunsuri:
| ellatinaofficial a răspuns:

Este posibil sa fie de la solutie, dar cel mai bine afli daca te vei duce la un medic specializat. sper sa te vindeci

| Bruno92 a răspuns:

Ai probleme cu stresul?

| cxxyy explică (pentru Bruno92):

Nu

| gabicoo a răspuns:

Vezi să nu fie psoriazis! Mergi la un dermatolog!

| cxxyy explică (pentru gabicoo):

Am cautat pe net si nu e atat de rau

| Bruno92 a răspuns:

Lipsa de vitamine, o dereglare hormonala sau probleme cu tiroida, pancreasul ..vizitează un dermatolog pentru excluderea seboreei și a bolii autoimune psoriazis, și grija ce produse de spălat capul folosești, daca era psoriazis îți cădea parul.

| cxxyy explică (pentru Ofiintă):

De la ce se face dermatită seboreică?

| Bruno92 a răspuns:

Spalate cu șampon nizoral, daca acum nu arata rău asta nu înseamnă că nu va arăta în viitorul apropiat mai ales daca e dermatita seboreica e o afecțiune care recidivează

| Ofiintă a răspuns (pentru cxxyy):

Nu se cunosc încă cauzele exacte ale acestei afecțiuni. Unii sustin faptul că stresul ar putea fi una dintre cauze. Eventual și tipul de scalp sau poate fi moștenire genetică.
Aș mai adaugă frecvența spălărilor și produsele pe care le utilizăm. Toate acestea irită respectiv și usucă scalpul. Au un impact asupra scalpului.