| Aries90 a întrebat:

Buna dimineata. :* Ma spal des pe cap si pana acum am folosit sampon pentru par cu tendintsa de ingrasare si, desi nu folosesc multe produse de styling, parul meu se degradeaza si banuiesc ca e din cauza samponului prea puternic pentru uz frecvent. Datsi`mi va rog nume de sampoane potrivite, dar din propria voastra experientsa daca se poate. :-s Multsumesc anticipat. :*

7 răspunsuri:
| MissCamelia a răspuns:

Trebuie in primul rand sa tunzi varfurile degradate, apoi incearca un sampon natural, care nu-ti degradeaza parul, incearca samponul solid galador.foloseste mereu un balsam pentru par gras.pentru mai multe informatii despre cosmetice si frumusete, intra pe blogul meu, gasesti adresa la profilul meu de pe TPU. xoxo

daniela
| daniela a răspuns:

Incerca si un balsam sau un tratament de par, macar o data pe saptamana. Iti recomand pe cel de la Avon cu ulei de masline (e o cutie cu o crema foarte buna)

| Aries90 explică:

Prin degradarea ma refeream ca da, si cade, dar are un aspect destul de neplacut, parca ar fi ars desi nu folosesc uscator de par, placa, ondulator. E uscat si nu vreau sa ma tund dintr`o data. As prefera sa`mi tai din cand in cand varfurile dar in acelasi timp sa folosesc un sapon, tratament potrivit.

| franceska a răspuns:

Nu te spala mai mult de o data la 3 zile...foloseste sampon pentru tipul tau de par...nu cum ai vrea sa fie...accepta-te asa cum esti.eu folosesc sampon de la avon si balsam... mi-e imi face bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta sampoane cu ph normal, celalte fac exces de curatare si atunci parul se ingrase sau se usuca devine casant dispare casheina, un tratament cu ulei de ricin este binevenit, 15 minute in fiecare seara timp de o luna, spalat cu sapun de casa daca poti sau sampon cu ph normal, adica mai mic de 5, 5.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care creeaza sampoanele 5, 5 este ph-ul normal, dar eu cred ca coeficientul este mai mare (nu se respecta tehnologia ), exces de zel, exista sampoane cu ph 4, 5 care asigura o spalare mai putin agresiva.

| andressa a răspuns:

Depinde ce inseamna ca se degradeaza. Cade?
iti recomand un tratament uimitor pe care l-am incercat acum cativa ani. Este din Formula AS: amesteci într-o sticla (de sticla, nu de plastic) ulei de ricin cu gaz și cu acel amestec imbibat intr-un tampon de vata masezi pielea capului bine, bine de tot. Ramai asa jumatate de ora si apoi te speli. Nu stiu de ce, dar gazul are efecte benefice pentru par si pielea capului. Parul se indeseste, devine mai rezistent, mai stralucitor.
Dezavantajul cu acest tratament "babesc" este ca e greu de gasit gaz si ca e greu de aplicat pe propriul scalp, ar fi bine sa te ajute cineva.
Avantajul este ca, spre deosebire de multe chestii pe care le gasesti in magazine, are rezultate foarte rapide si foarte vizibile. Succes!