| raLuca_1580 a întrebat:

Buna happy,, eu am 14 ani si am inceput sa ma machiez iar cine mi-a zis ca machiajul ma imbatraneshte sau ma face sa par mai batrana daca folosesc in exces...este adevarat? ar mai trebui sa folosesc/? (cel mai bun raspuns =funda)

Răspuns Câştigător
| pauullaaa a răspuns:

Heii, machiajul te face intr-adevar sa arati mai matura. Atunci cand este folosit in exces pot aparea probleme, dupa ce o sa te machiezi din ce in ce mai mult nu o sa arati bine fara. Pot aparea urme urate pe fata. Deci te sfatuiesc sa nu folosesti numai cand crezi tu ca e nevoie Cat despre un fond de ten acesta il poti aplica in fiecare zi daca sub el pui o crema de fata. Rimelul este cel care iti distruge cel mai tare aspectul ochilor. Poti folosi in schimb doar un creion ce se potriveste cu noanta ochilor tai. Sper ca te-am ajutat. Pupici :*:*

30 răspunsuri:
| raLuca_1580 explică:

Cineva* pardon big grin

| luludb a răspuns:

Pai si eu am 15 ani si ma machez de la 13 ani sincer nu vad nicio diferenta foarte mare.si depinde si cum te machezi acum daca te machezi foarte strident s-ar putea sa te arate mai batrna pe mine ma arata de 16-17 ani.

| deyutzaa_7457 a răspuns:

Si eu am inceput sa ma machiez la varsta de 13 sau 14 ani nu mai stiu exact.e adevarat ca este o schimbare foarte mare dar eu te sfatuiesc sa nu te machiezi prea des.eu deja la varsta de 18 ani observ cateva mici riduri pe aici pe colo si am renuntat la machiaj acum o aproximativ o luna cand ma convis baiatul cu care ies. cine te place te va placea si naturala. eventual poti folosi doar creionul de ochi alb pentru ca iti va face ochii sa para mai mari :* e decizia ta.bafta!

| ŁīĸēÃĐŕēāϻ a răspuns:

Buna!
Da, este adevarat machiajul imbatraneste tenul mai ales daca el folosesti in exces! Este bine sa-l folosesti ca sa arati bine dar numai la ocazi speciale (petreceri, cand iesi in oras cu prietenii).
Stiu ca vezi multe fete care se machiaza in fiecare zi si arata "superb" dar daca e sa te uiti mai atent arata destul de fals! Te vei satura de machiaj cand vei fi mai mare momentan esti copil si arati bine si asa. Aspectul natural este cel mai bun!

| VacutzaRoscata a răspuns:

Foarte adevarat
sfatul meu ar fi sa nu, dar faci ce vrei e viata ta

| SweetSim a răspuns:

Pai... daca incepi sa te machiezi si la scoala in exces cu multe farduri da o sa te imbatraneasca iar pe la 30 de ani o sa iti apara riduri sftul meu este : sa te dai doar cu fond de ten cu rujuri si rimel alceva nimic sau daca vrei creme de ceva foloseste cele de la nivea sau oriflame. Funda? happy

| miimi a răspuns:

Din cate stiu eu, poti sa te machiezi cum vrei, dar seara neaparat sa ti-l stergi.Nu e bine sa dormi machiata... happy

| BobMarley_6652 a răspuns:

Pai machiaju te inbatraneste in timp deoarece strica porii pieli si distruge tesuturile din cauza ca contine diferite substante toxice ar trebui sa lasi machiajul sau sa-l folosesti foarte rar.Si creionul de ochii ataca cristalinul am o cunostinta care are 40 de ani si face operatie din cauza aceasta.

| AlleXxza a răspuns:

Buna ^^ Da si eu am inceput sa ma machiez si am doar 12 dar nu in fiecare zi de obicei sau cand vreau sa ma distrez cu o prietena...Dar mie mi-a zis cineva ca.machiajul te va face mai batrana dar nu cred ca te va face mai batrana^^sau ceva de genu stai linistita happySper ca te-am ajutat^^ Funda ^^

| W4rK0 a răspuns:

Daca esti tanara esti frumoasa, deci nu iti trebuie toaate *** astea de farduri ca sa iti parra rau mai incolowinking, funitza

| nicolla69 a răspuns:

Ai timp si pentru machiaj
eu cred ca ar tr sa ramai asa cum esti si cred ca esti o domnisoara frumusica dc sa strici fata ta de al ani astia

| CriSslsa3 a răspuns:

Buna. Eu cred ca nu ar trebui sa te machezi de la varsta asta. De exemplu eu cand eram mai mica am vrut sa ma machez. Si multi adultsi pe care ii cunosc mi.au spus ca macheajul cand esti tanar te face sa pari mai frumos dar pe la 20-30 de ani incep deja ridurile. Si nu e bine. Unele fete se dau cu fond de ten numai pentru ca le place si pentru ca sa fie 'smechere', dar macheajul nu te face mai 'smecher'happy. Parerea mea este sa iti lasi fata asa cum tsi.a lasat.o Dumnezeu. >big grin

| milena_1516 a răspuns:

Da in exces si mie mi s intamplat,dar daca tie iti place cum arati ar trebui sa nu conteze parerea celorlaltii,si da de ce sa nu folosesti cum sa nu,doar ai grija cu creioanele de ochii si mascara pentru -ca poti avea probleme cu ochii, sora mea a avut din cauza lor, dar fii atenta sa nu dormi machiata. sper ca te-am ajutat as vrea funda

| NarcyNarcisa a răspuns:

Depinde ce fel de machiaj folosesti.si eu am 14 ani.si eu ma machiez.dar nu excesiv.happyideea principala e sa stii sa nu fii lacoma. daca exagerezi, pot exista neplaceri in viitor.Eu cred ca ar trebui sa-l mai folosesti.Dar pe acasa nu.Pana la urma frumusetea vine din interior.Dar frumusetea fizica este mai inocenta daca ramane naturala.big grin

| marianastepan a răspuns:

Buna. am si eu 14 ani dar nu ma grabesc sa ma machiez. marog in afara de ruj clar. Din cate stiu intr-adevar machiajul imbatrineste pielea. Deja e alegerea ta sa te machiezi sau nu. Pupici.

| MenInShadow a răspuns:

Da, e adevarat. Alea sunt produse chimice, chiar daca scrie pe unele 100% natural, tot are produse chimice.
O fata, este frumoasa asa cum este, machiajul uneori o face mai urata. La ocazii mari asa, poti sa te machezi putin asa, ruj, putin rimel, etc. Dar nu in fiecare zi, cum iesi pe strada, pentru ca o sa arati foarte rau pe la 30-31 de ani.

| amys114 a răspuns:

Da e adevarat.dar depinde si cum te machiezi.ca sa pari mai naturala foloseste doar un creion dermatograf sa-ti faci subtil conturul exterior un rimel si eventual putin fond de ten.creion corector daca ai nevoie si daca e vreo ocazie speciala fardul de leoape sanu fie culori inchise. Cred ca asta ajuta.Si eu cand am inceput sa ma machiez primeam aceleasi replici legate de imbatranirea asta facuta de miachiaj.si e pe bune. sincer cred ca tiar prinde bine si niste tutoriale pe youtube legate de machiajhappy Bafta!:*

| Maria2058 a răspuns:

Salut. Si eu ma machiez de la 14 ani. Cred ca cel mai bine e sa nu te machiezi in exces toata ziua pentru ca in primul rand vei fi prea artificiala iar in al doilea rand de la fondul de ten iti pot ramane pete sau iti pot aparea cosuri.Totusi, e foarte important sa folosesti produse de calitate!
Fondul de ten e bine sa il folosesti iarna pentru ca iti apara tenul de frig, sau daca vrei sa il folosesti si vara ia-ti un fond de ten de culoarea pielii tale(lichid, sau de-ala salid ca un praf, care confera un aspect mat) si aplica-l doar in zonele pe care vrei sa le corectezi. Daca pui prea mult pe piele si transpiri risti sa ti se scurga de pe fata si e foarte scarbos(mai bine folosesti pudra).
Creionul de ochi nu cred ca are efecte prea grave(dar ai grija sa nu ti-l bagi in ochi si sa nu te dai prea gros). Rimelul daca nu il dai jos si te dai cu multe straturi o sa te trezeste ca ti se raresc genele.
In legatura cu rujul, pai daca te dai foarte mult cu ruj in cativa ani buni culoarea naturala a buzelor tale va palea si vei fi nevoita sa-l folosesti tot timpul. Mai bine ia-ti un luciu de buze.

P.S. Daca te dia cu fond de ten foloseste inainte o crema hidtratanta. Ai grija sa nu ti se bage printre sprancene si nu folosi o nunata foarte diferita de nuanta pielii tale.

Daca ai fata rotunda, pentru a crea efect de alungire, foloseste fond de ten cu o nuanta mai inchis decat fondul tau obisnuit pe marginile fetei.

Sper ca ti-am fost de ajutorbig grin.

| Jully_5616 a răspuns:

Draga me raLuca, eu am inceput sa folosesc machiaj de la varsta pubertatii. atunci este nevoie daca doresti sa ai un aspect placut. sa ascunzi unele imperfectiuni sau altceva. el este un accesoriu nu trebuie sa devenim dependente de asa ceva cum sunt cele de la televizor. intr-adevar machiajul in exces imbatraneste deoarece celulele sunt acoperite de diferite straturi de coloranti si ingredienti chimici. si intr-un final ele mor si tenul pare lasat in jos decat mat. insa depinde si de ce produse folosim. iti voi recomanda cum sa alegi machiajul ca sa te dai atat cat ai nevoie si sa nu fie strident si nici sa iti maturizeze tenul. fondul de ten: produsul de baza din gentuta de cosmetice, deoarece el acopera in jur de 77% din fata, el este cel mai folosit. iti recomand sa nu iti cumperi unul la 15 lei deoarece acestea au parfum, coloranti si parabeni. in general cele mai bune costa de la 50 de lei in sus. costa mai mult dar cred ca merita. firmele de top sunt> channel se gaseste mai greu, un pret greu accesibil cam 200 de lei, dior la fel, si altele bune ar mai fi vichy, la roche posay, ivatherm. se gasesc la farmaciile sensiblu, dar se gasesc si la alte farmacii (nu prea recomand sensiblu chiar daca are de toate deoarece am vazutun fdt mai scump cu 10 lei acolo si alte produse). la rimel> aici nu este prea o mare problema, dar depinde de sensibilitatea ta si a genelor tale. un rimel bun este cel de la L'OreaL Paris care ajunge cam 45 de lei, mai sunt si altele dar daca te dai cu rimel iti distrugi genele. iti recomand un tratament pentru a avea niste gene superbe> la fiecare inceput de primavara si toamna tundeti cu un forfecel varful genelor, si apoi da-le cu ulei de ricin de la plafar costa cam 3 lei o sticluta si te ajunge cam 3 luni. fardul de ochi aici recomand orice firma, dar nu produse de 5-10 lei, de la Lancome daca ai putea dar costa ft mult dar merg si cele de la avon si oriflame. fardul de obraz il poti face cu ajutorul unui ruj. iei un brush mare si dai cu el pe ruj si capeti o culoare draguta si nu este stridenta. da creion de ochi avon pentru ca este ceva profesional lf si oriflame. creionul de sprancene nu-l prea recomand dar cine are nevoie ar trebui unul de calitate de pe internet care ajuta la cresterea firelor de par dar este si discret. deci cum spuneam machiajul nu imbatraneste daca stim ce sa folosim si in ce cantitati sa folosim. funda puppy dog eyes>?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti spun sa nu mai folosesti deaorece peste cativa ani vei ajunge sa ai riduri,eu am avut o perioada in care ma tot machiam si deja incepuse sa arate fata putin imi imbatranita,dar am inceput sa ma spal zilnic pe fata si sa mi-o ingrijesc si am trecut de aceea ''catastrofa''. Apropo lasa-te naturala chair daca vezi mici imperfectiuni(esti la varsta adolescentei, esti in formare) nu te mai machia, chair daca celelalte fete se macheaza. Daca nu vrei sa devi de ls o varsta frageda dependenta de machiajuri ar trebui sa te opresti.

| Cryssu17 a răspuns:

Pai, machiajul in exces intodeauna dauneaza, in primul rand acum depinde si cu ce te machezi, adica cele mai grave sunt fondurile de ten, pudrele, care nu sunt naturale, ( ma rog nu cred ca folosesti de-lea, matusa mea foloseste si pe un fond de ten mititel, natural, da vreo 2 milioane ) deci fondurile de ten, fardurile pe care le cumperi, la 3 lei, 5, lei, 15 lei, sau cat dai tu pe ele, sunt cele mai daunatoarea pentru ca nu lasa fata sa respire, si peste cativa ani buni ( daca fondul de ten este folosit in fiecare zi si cu o cantitate putin mai mare ) apar riduri vizibile, in functie de cantitatea pe de machiaj pe care ti-o administrai! Creionul de ochi, apare si de la creion riduri, daca este folosit mereu, cel mai grav este ca negrul acela iti intra in cornee, si e mai naspa, cred ca rimelul este cel care in mare parte nu prea are efecte negative, eu mai mult rimel folosesc, tot 14 ani am! Si da intrade-var o cunostinta de familie care acum are vreo 26 de ani se machea de pe la 12, 13 ani, si chiar multisor. Iar acum daca o vezi la fata nu-i dai 40. Mama mea, nu s-a macheat niciodata, dar niciodata, decat cu ruj, iar acum ea are 35 de ani dar arata la fata ca la 20, e alegerea ta daca vrei sa arati acum bine si mai tarziu rau, sau acum normal, si mai tarziu bine. Ce e drept si mie imi place sa ma machez deoarece, te face mai frumusica, mai matura cu un an, doi. Rujul e singurul care nu are daune, eu zic sa te machezi dar sa eviti creionul si fondul de ten excesiv. Eu ma machez cu creion mai mult asa, doar la ocazii, sau daca plec undeva, in rest cu putin rimel, sau deloc, nu prea as vrea sa arat ca vedetele alea la 20 si cand le vezi nemacheate parca-s moartea-ntruchipata, ca pana la urma nu trebuie sa fiu aranjata mereu, nu-s vedeta si nu ma filmeaza nimeni, sper sa faci ce trebuie!

| Adredemesconf a răspuns:

Salut!
Nu ar trebui sa incepi sa te machiezi asa devreme.Si da, este foarte adevarat, machiajul te imbatraneste, si daca te machiezi mult incepand de acum, efectele se vor vedea cand vei avea vreo 20 de ani si o sa-ti para rau.Eu cand ies afara (la magazin sau ma joc ceva pe afara) ma dau doar cu putin rimel si daca ies in oras, ma dau putin cu creion si putin fard de pleoape atat.Si ma dau rar.Si eu tot 14 ani am.Cred ca e bine asa, adica doar la ocazii mai speciale sau o iesire in oras.Te pup.
O zi frumoasa!

| AlinnutSsa a răspuns:

Bunahappy

Eu am o colega ce a inceput sa se macheze din clasa a 3 :O sau mai devreme [ acum are 13 ani] si se vede ca nu mai arata prea bine. + ca infiecare zi e machiata + rilmel+creion de ochi

Sfatul meu e sa folosesti doar ocazional [ ca mine] big grin si vei vedea diferenta cand vei avea 20-30 de ani

La fel si cu ojelewinking

Succes! :*

Cu drag, Alina [ funda?]

| Cameliaa12 a răspuns:

Machiaza-te ca aici http://www.frumusele.ro/......hii-tai/77 si nu o sa mai zica nimeni nimic, ba chiar din contra...te vor aprecia;) believe me. Machiajul imbatraneste daca folosesti fond de ten in exces, dermatografe inchise la culoare, rujuri inchise la culoare sau mate (opteaza pentru luciu de buze mai bine) si rimel in exces (aplica un singur strat) :)

| adee_6203 a răspuns:

Serios eu zic ca esti mai frumoasa daca esti naturala...dar daca totusi nu poti iesii din casa fara sa fi machiata pai ar trebui sa te machezii dar nu ff strident parerea mea sa fi mai "decenta" sper ca te-am ajutat... funda?puppy dog eyes:X

| supergirly22 a răspuns:

Sal :X pai in primul ramd daca chiar vrei sa te machiezi poti dar nu in exces ma refer sa nu folosesti inca fond de ten si pudra sau rujuri si de prea multe ori fard de ochi happy intr-adevar daca te machiezi de la varsta asta iti imbatranesti tenul si mai incolo pe la 20 de ani o sa arati ca de 40 sad sad acum daca vrei sa fi naturala poti folosii o crema care iti da luminozitate un creion de ochi negru sau maro depinde de nuanta genelor si daca vrei putin blush un pic de fard de ochi in afara de NEGRU ca arata oribil la 14 ani laughing si un glos de buze si cam atat cu machiajul

| Piisiiiii a răspuns:

Intr-adevar machiajul imbatraneste. Daca te dai nu te da in exces si doar la ocazii.

| anss23 a răspuns:

Daca ai o igiena buna, te demachiezi in fiecare seara si aplici mereu o crema inainte sa te dai cu fond de ten, pudra etc. nu vei pati nimic.Multa lume spune ca machiajul imbatraneste pielea, si folosit in exces o face si mai tare.Dar daca te gandesti asta nu are nicio logica.Adica,o data ce te-ai machiat macar putin(fond de ten, fard de obraz, pudra) nu mai conteaza daca mai aplici si fard, luciu de buze sau creion de sprancene.Adica deja ti-ai acoperit o mare parte din piele, si doar pentru ca aplici un fard mai inchis sau pigmentat in loc de unul natural nu inseamna ca cel inchis iti va afecta pielea mai mult.Nu stiu cum sa explic,dar cam asa vad eu lucrurile:machiajul nu dauneaza pielii si chiar daca am considera ca face rau,oricum nu conteaza daca te machiezi "in exces", adica mai strident, deoarece si un machiaj natural afecteaza pielea la fel.
Ideea e ca multa lume crede ca o data ce incepi sa te machiezi arati urat fara, asta e adevarat, dar de-aia pentru ca o data ce lumea s-a obisnuit cu tine machiata va avea impresia ca arati ciudata nemachiata.Dar pielea in sine nu imbatraneste.big grin

| alexandra399 a răspuns:

Lormal nu e bine sa te machiezi la anii astea, mai ales daca folosesti fond de ten... pudra, rimel si un luciu atat iti recomand

| alexandra399 a răspuns:

Lormal nu e bine sa te machiezi la anii astea, mai ales daca folosesti fond de ten; pudra, rimel si un luciu atat iti recomand pentru ca in curand o sa-ti apara riduri, in locul tau as folosii creme bune pentru fata pentru un ten natural.le vezi pe fete ca sunt machiate si frumoase cu el, dar dupa ce se macheaza arat cu tot felul de cosuri sau riduri
funda?