| Demika a întrebat:

Salut tuturor! La ce varsta ati inceput sa va machiati/ la ce varsta ar trebui sa ma machiez?

Răspuns Câştigător
| Puffy_1082 a răspuns:

Buna.Eu am inceput sa ma machiez la 12-13 ani.Eram in clasa a 7-a si foloseam mult fond de ten, rimel in fiecare zi si eventual fard de pleoape. vreau sa zic ca nu ma simteam comod cu tot machiajul pe fata insa continuam sa ma machiez pentru a arata bine.In vacanta de vara,dupa ce am realizat ca imi stric tenul si ca nu ma ajuta prea mult daca ma machiez acum, mi-am propus sa ma machiez altfel, mai fresh si sa ma simt bine.Acum am terminat clasa a 8-a si anul acesta nu m-am machiat decat cu tus, fond de ten cateodata si in cantitate mica si.cateodata,rar,rimel.Ma simt mai bine mai naturala decat cu un ten acoperit de tone de fond de ten, ca de papusa.Nu ne'ai zis varsta ta, dar, nu este o varsta anume la care sa incepi.Cu cat te machiezi mai tarziu, cu atat mai bine pentru tenul tau>big grin

7 răspunsuri:
| Aly28 a răspuns:

Pe la 12, 5-13 ani cu fond de ten gloss/balsam de buze rimel.am inceput sa folosesc farduri,rujuri, creion sprancene, blush pe la 15-16anihappy

| alina5298 a răspuns:

Depinde ce varsta ai.Eu am inceput sa ma machiez de la 11 ani, dar nu te sfatuiesc sa te machiezi decat la 18-20 ani.Nu face bine pielii, iti imbatraneste pielea.Dar un luciu de buze merge sa.ti dai.

| BeLyNdA a răspuns:

La 18 ani.

| fffandreeea a răspuns:

Eu una pe la 13 ani big grinMachiajul ajuta la estomparea imperfectiunilor tenului si pune in valoare expresivitatea fetei!
Nu trebuie sa se faca exces! De cele mai multe ori, un chip machiat excesiv arata ca o masca si in loc sa infrumuseteze, urateste persoana!
In functie de ocazie (machiaj de televiziune, sedinta foto, machiaj teatral, machiaj de seara, machiaj de zi) acesta trebuie adaptat!
Cu cat este mai natural, cu atat este mai eficient!
O varsta...cu aproximatie 16 ani...dar cat mai natural: putin rimel-pentru a pune ochii in valoare si un gloss apropiat nuantei buzelor!

| NoName0909 a răspuns:

Buna. Eu am inceput sa ma machez de la 13 ani (acum am 14), desi nu prea ma lasa mama pentru ca zicea ca, cand o sa fiu mai mare imi va crapa pielea sau ceva de genu...dar eu nu prea o ascultam laughing Oricum, deocamdata nu am nimic, ma dau doar cu creion, rimel, luciu de buze si putin fard sa acopar pistruii. Deci mama imi zicea ca pe la 15 ani cam asa ar trebui sa ma machez.Acuma na.nu stiu ca sa zic, ai putea sa incepi si tu pe la 13-14...parerea mea. :*

| Jully_5616 a răspuns:

Cand simti nevoia de a'ti reimprospata look-ul, un sfat nu folosi produse ieftine. de exemplu ca rimel folosesc de la l'oreal paris, costa 45 de lei e ft bun, nu cad genele, ca demachiant de la garnier cam 20 ron, fond de ten, firme renumite (vichy, la roche posay, dior, channel, ivatherm), avon suge *** si oriflame. niste tampenii care strica fata *crede-ma! far de pleoape folosesc de la avon intr-adevar, sau rubie rose sau farmec, si l'oreal paris, iar alte chestii tot de la firme de prestigiu :p
eu am inceput pe la 12, 5 ani sa ma machez, e super dar si costisitorhee hee

| UbitaTha a răspuns:

Eu parca de la 11 ani...dar nu mai stiu sigur.
Oricum nu e bine sa incepi asa de mica, stiu asta pe propia experientabig grin