| AlexiaRosu a întrebat:

Bună fetelor, sper ca nu sunt singura care se confruntă cu acneea pe spate, o am de 1 an mă simt foarte jenată, nu pot merge la plajă vara din cauza asta, nu pot să port bluze cu spatele gol, am încercat să mă dau cu cicaplast de la Roche Posay si nu mi-a trecut, mi-am schimbat apetitul, nu mai mănânc prăjit, degeaba, îmi schimb pijamalele odată la 4 zile, degeaba, mi-am schimbat gelul de duș cu unul de ulei de macadamia. Nu-mi trece cu nimic, orice aș încerca degeaba, poate procedez greșit ceva pași, chiar nu știu, vă rog să mă ajutați, chiar n-am fost o vară întreagă la plajă si eu iubesc plaja, nu-mi place vreau să-mi treacă vă rog să mă ajutați cu niște produse, vă rog din suflet!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Acneea de pe spate e complet normala la varsta adolescentei, am avut si eu tot pachetul, pe fata, pe spate, pe brate in zona umerilor.Fun, fun fun.laughing)) Ce pot sa zic, iti inteleg suferinta, aveam si eu produse de la dermatolog care nu ma ajutau cu nimic. Totusi, am supravietuit just fine, mi-a trecut de la sine pe la sfarsitul clasei a VIII-a. Sfatul meu ar fi sa accepti situatia (cu furtuna hormonala nu te poti bate si castiga) dupa care poate sa acorzi mai mult atentie igienei? De exemplu, sa schimbi buretele mult mai des, la o luna sau maxim doua (eu am aflat abia pe la inceputul liceului ca asa e corect sa procedezi), fiindca devine repede un cuib de bacterii, prinzand inauntru toate particulele de piele moarte, murdarie etc.Si as alege lufa naturala (gasesti la dm, cu vreo 8-9 lei), nu cea din material sintetic colorat, tot din motive de igiena.Este necesar si sa faci un scrub din cand in cand, fiindca un simplu dus nu este suficient pentru a indeparta straturile de piele moarta care se acumuleaza. Daca ai acnee poti folosi unul cu particule foarte mici, mai finute, gasesti diverse in magazine daca intrebi.Sau poti pur si simplu sa stai in cada, in apa in care ai turnat bicarbonat de sodiu si apoi sa cureti usor cu degetele, cat se poate, eventual sa o chemi pe mama ta sa te ajute.

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Faci bine ca eviti prajelile, daca ai putea renunta de tot la ulei ar fi fenomenal, dar ai grija si la patiserii, la painea in exces, cu zaharul si lactatele cum stai? Si ele fac mari probleme, incearca sa raresti sucurile si dulciurile, vezi ce rezultate obtii, nu ai nimic de pierdut si dimpotriva, castigi la silueta.
Atentia ta ar trebui sa fie spre gasirea sursei acestor inflamatii provocate in corpul tau, de asta avem cosuri, exista ceva anume ce iti face rau, trebuie trata cauza, tu tratezi efectele dar asa nu scapi decat pe termen scurt. Fa o vizita la dermatolog, fa un test de alergie, poti afla exact ce substante trebuie evitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Acneea pe spate ar putea avea cateva cauze: igeina precara si hainele sintetice care nu permit absorbitia transpiratiei.
Incearca sa le elimini pe astea doua sis a vezi daca nu scapi.
gelul de dus nu are nici o importanta, ca nu sta pe pile, doar clabucesti pielea si se scurge la dus.
Schimbatul pijamalelor are si el un rost, dar mai important decat el este sa faci ZILNIC dus si sa-ti freci spatele cu apa calda si sapun dupa care sa te clatesti foarte bine.

| meli120 a răspuns:

Buna.
Mie personal nu mi-a trecut de la sine si am 26 de ani. Fratele meu care are 24 ani este fix in aceași situație. Skincare-ul nu ajuta in mod special pe spate, mai degraba antibioticile pentru cosuri sau roaccutane daca esti grav. Depinde foarte mult de cauza sincer, daca iti găsește vreuna.
Fratele meu nu foloseste nimic si nici nu a incercat, pot sa iti zic ca in afara de cand sunt pe pastile nu am fost cu mult mai ok decât el. Acum sunt pe roaccutane, cam ultima solutie si multi cam asa se scapa de acnee severa.
Eu zic sa mergi la un dermatolog.