| Geniusssssss a întrebat:

imi doresc sa imi incretesc parul, dar fara placa sau ondulator ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Sakira200 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=nEvJGE4XYxE
Incearca asa,e super, sau dupa ce il speli il freci cu minile si il prinzi haotic cu un elastic, si te culci a doua zi se primeste bine. Fundita.:*

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește bigudiurile calde!
Pa, pa.

| lavynya1 a răspuns:

Foloseste moate,este si simplu si va iesi superb.
taie fasii subtiri de material dintr-un tricou ce nu il mai folosesti si sa fie de lungime cam cat palma.
este indicat sa ai parul umed, exact dupa spalare, insa daca nu il ai poti opta sa pui intr-un bol o canita de apa si poti pune si 2 lingurite de zahar daca doresti sa nu aplici nici un fel de sprayuri din comert pentru rezistenta buclelor.
Separi parul in 2, prinzi o parte intr-o coada si incepi sa separi parul in suvite subtir(cat un deget). Aplici pe suvita apa cat sa fie umed si cu ajutorul materialului acela incepi sa rotesti de la varfuri spre radacina materialul si il prinzi (se vor forma melcisori).
Asa faci cu tot parul, pe rand, nu va dura mai mult de 5-10 minute.
Stai pe tot parcursul noptii sau poti opta sa le usuci cu difuzorul.recomand insa sa stai pe tot parcursul noptii, nu va fi deloc incomod.
Dimineata le desfaci si le separi daca crezi ca sunt suvite prea groase.
Va fi aspect elegant si natural.
Iti recomand

| 070Alexa a răspuns:

Pai poti opta pentru bigudiuri dar nu ti le recomand, sunt un chin.Eu imi fac cozi impletite si devine ondulat poti sa faci mai multe si e mai cret, sau mai putine cum vrei... Fundita dai

| Deni0919 a răspuns:

Exista multe metode de ati incretii parul :)

1. ONDULATORUL : chiar daca ti se pare "periculos ", poti folosi un spray impotriva arderii parului. Dar sunt convinsa ca daca ti-l faci o data il poti avea la 2chiar 3 zile (aplici fixativ sau spuma :) )

http://www.youtube.com/watch?v=STThDTc1CEw

2. CU PLACA : la fel, poti aplica inainte de a-l face ondulat /cret un spray :), si il poti fixa cu fixativ sau spuma

http://www.tare.ro/divahairro/445731-cum-sa-iti-ondulezi-parul-cu-pacla

3. MOATZE: - cred ca sti si tu ce sunt astea :), va iesi un par super cretzzzzz
Se face simplu, iti impletezi parul, in coditze destul de subtiri, si le legi la varsfuri cu atze. ROGI PE CINEVA SA TE AJUTE, DUREAZA CEVA :)

4. BIGUDIURI : tin bine parul, poti alege bigudiuri de diferite masuri :) Poti incerca noile bigudiuri pe care la poti achizitiona de la magazinele mari : Mall, Galerie, Carrefour(trebuie sa fie :d )

uite cateva exemple : http://www.google.ro/......tp?/imgres

sau http://www.google.ro/......tp?/imgres

ACESTE BIGUDIURI TIN MULT MAI MULT DECAT CELE VECHI :)

5. A 5 metoda este cea pe care o utilizez eu :) ADIKA :
Ai nevoie de un feon cu difuzor (http://www.google.ro/......tp?/imgres si spuma :D
Daca nu ai difuzor, poti sa il lasi sa se usuce natural.
Acum iti voi explica cum fac eu, si am un par cret mai multe zile :).
PRIMUL PAS : Te speli bine bine pe cap.
AL DOILEA PAS : Te tamponezi usor cu prosopul, foarte usor, parul trebuie sa ramana ud (altfel nu se va incretii )
A TREILEA PAS: Te apleci cu capul in jos, si prinzi parul in pumn si il strangi apropiindul de crestetul capului, asa faci in ma multe zone :)Apoi aplici spuma ( in cantitate foarte putina)
AL PATRULEA PAS: Te pui din nou cu capul in jos si bagi parul in acel difuzor. Difuzorul il apropii de cap si il ti cateva secunde. asa faci cu tot purul, iar apoi aplici din nou spuma :)

UITE UN FILMULETZ :http://www.youtube.com/watch?v=CV9Wgvd4sA8&feature=related

tin sa mentionez ca sunt multe metode de a face parul cu difuzorul, depinde de cretul dorit. iti garantez aceasta metoda ca o folosesc si eu :)

bafta :*

| ColorBubbles a răspuns:

Eu folosesc moate pentru par... daca nu gasesti de cumparat poti sa-ti faci tu.eu asa am facut.iei niste bucati de sarma nu foarte tari(sa fie sarma elastica care se indoaie repede)un pic mai lung decat un deget. apoi treci sarma printr-un burete de aceiasi lungime si marime.si iti pui parul pe ele cum ar fi niste bigudiuri apoi le rasucesti ca sa stea(adica le pui cu se pun moatele).ti-l incretesti foarte repede.merge mai bine pe parul ud! succes!