| BellaRebella a întrebat:

imi puteti da si mie niste retete pentru masti de par din ulei de ricin? plz.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
1.MASCA CU ULEI DE RICIN
Se recomanda amestecul intr-un recipient a 2 linguri de ulei de ricin, 2 linguri de miere de albine si 10 picaturi de vitamina A uleioasa. Se amesteca bine si se aplica pe par masand la radacina timp de 5 minute. Apoi masca se lasa in continuare sa actioneze jumatate de ora. Se recomanda acest tratament de 4 ori pe saptamana.
2.MASCA CU ULEI DE MASLINE, MIERE, OU SI ULEI DE RICIN

Ai nevoie de:
ulei de măsline
ulei de ricin
vitamina A uleioasă
miere
un gălbenuș de ou
Folosim o ceșcuță de ulei de măsline, cam 15 ml de ulei de ricin (2 linguri), 7-8 picături de vitamina A, 2 linguri de miere, un gălbenuș de ou. Punem mai întâi uleiurile într-un bol ceramic, le incalzim puțin în cuptorul cu microunde (trebuie să fie doar un pic călduțe ca să pătrundă mai bine în cuticula firului de păr),
gălbenușul il batem separat și apoi il punem peste uleiurile încălzite, iar la final adaugam și mierea.
Aplicam acest amestec pe scalp, la rădăcină, pe lungimea firelor de păr și mai ales la vârfuri.
Sper ca ti-am fost de folos cat de cat.
Te pup!