| AliceM99 a întrebat:

Buna, imi puteti recomanda niste produse de par pentru hidratare, deci nu stiu ce sa ii mai fac este mereu incurcat si uscat si nu as vrea sa il tund scurt! As dori o recomandare din experienta voastra ca pe net sunt sute de produse laughing dar care sunt ok nu se stie

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare produs de hidratare si regenarare din comert fac ceva anume si poate rezolva o problema specifica, in functi de cat de degradat este parul si ce anume l-a adus in starea respectiva (vopsire, decolorare, facut permanent, intins cu fierul ori pus diverse chimicale pe el).
Tu ce i-ai facut de este atat de uscat si incurcat?

| AliceM99 explică (pentru Violleta2022):

Mi-am facut niste suvite blonde acum un an si de atunci nu l-am mai vopsit, plus ca nu folosesc placa, iar ca sapon folosesc tigi cel cu rosu si balsamul + ulei de par si tot degeaba, cred ca s-a obisnuit si parul cu samponul ca il folosesc de ceva timp si parca nu isi mai face treaba ca la inceput

| Violleta2022 a răspuns (pentru AliceM99):

Suvitele blonde inseamna par decolorat si apoi vopsit, adica parul blond a fost deja afectat foarte rau, probabil ars, odata ce este atat de uscat si incurcat.
Incearca o masca cu ulei de ricin (sau ulei de nuca de cocos)- la RADACINA firului de par. Se incalzeste usor uleiul (caldut) si cu un tampon imbibat in ulei, se pune doar la radacina firului de par. Dupa ce se termina acoperirea radacinii capului, se infasoara capul intr-un prosop mai vechi si se tine minim 2 ore dupa care se spala in mu, te ape calde cu sampon, pana se elimina tot uleiul.
Se foloseste un conditioner/balsam de par pentru par MATASOS (Silky), sau care scrie pe el ANTI_FRIZZ

Eu am folosit cu succes:
L'Oréal Paris Elvive Extraordinary Oil Conditioner - for dry hair (pentru par uscat)

Ori sampoane, masti si balsam de par din gama asta:
https://www.lorealparis.com.au/search-page?q=elvive

Acum folosesc si sunt foarte incantata de acest conditioner/balsam de par, care l-am pus pe parul ud si clatit (dupa ce l-am spalat intai cu sampon) doar 3 minute, dupa care am clatit parul si l-am stres apoi cu prosopul, lasandu-l sa se usuce natural. Sunt foarte incantata de rezultat, ca sunt nevoita sa ma vopsesc la 4-5 saptamani.

https://carrefour.ro/......9-12512421

Ai grija sa scrie pe el ca este recomandat pentru: "par deteriorat" sau "Repara si Protejeaza" sau "impotriva parului uscat" ori pentru " par matasos si lucios".