| Paula250603 a întrebat:

Buna! În ce constă pfa-ul ca să fac unghiuțe acasă? Mă puteți lămuri? Am căutat pe net și pe fiecare site e ceva diferit.
Fac unghiuțe de un an și nu prea îmi permit să dau 1500-2000 lei pe lună, ca și taxe. Sunt și produsele ce ar trebui să mi le scot și nu am un număr foarte mare de cliente. Câte 2-3 pe zi maxim. Sunt zile și zile. Ce m-ati sfătui sa fac? Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

4 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Un PFA este impozabil în baza declarației unice. Aceasta se depune anual. Impozitul îl plătești la profitul brut, adică total venituri minus total cheltuieli deductibile.
Ce înseamnă "deductibile": chirie (dacă ai contract de închiriere spațiu între firmă și persoană fizică), 50% din cheltuielile cu utilitățile, 100% pentru materiile prime și materialele pe care le cumperi pentru desfășurarea activității, 100% pentru combustibil, dacă faci un contract de comodat între firmă și persoana fizică etc.
Deci, impozitul se plătește o dată pe an și, în activitatea ta, îți cam poți "ajusta" veniturile, dacă înțelegi ce spun. big grin

| MistarGoGu a răspuns:

Cam greut doar cu o singura activitate pe un PFA! Avantajul este ca nu ai contabilitatea Asa stufoasă ca la SRL! Cauta cod CAEN pentru îngrijire la domicilu, alte servicii de infrumusetare
Poti face cursuri de calificare *( frizer, make-up, masaj ) iar costurile le poti deconta ca si cheltuială de calificare!

| MistarGoGu a răspuns:

Cred ca am gasit ceva CAEN 9602 include ceea ce faci tu si multe altele! Printr-un PFA / SRL iti Poti deconta Cam tot ce folosesti in activitatea ta, produse, telefon *( cartela / abonament ), curent, apa! Cam orice cheltuială legată de activitate este decontabila 100%, 50 % cel putin! Singura varianta este diversificarea! Pe partea de masaj *( terapeutic / relaxare ) se castiga frumo $$$$$!

| jaqtoo a răspuns:

Să nu deschizi firmă, dacă tu crezi că nu ai face față.