| dulcikata17 a întrebat:

Ma confrunt cu o problemă cam ciudatica.Inainte de a renunța la anticonceptionalele Belara, parul meu inainte de pastile si de a renunța la ele mi se îngrăsa foarte greu. Dacă îl spalam la 4-5 zile maxim. Acum de cand am zis sa iau o pauza, cam timp de o lună, parul si inclusiv tenul meu au luat-o razna chiar de tot..parul mi se îngrașă la maxim 2 zile..si am inceput sa reiau anticonceptionalele poate poate își revin si tenul si parul, sunt deja la a 3a pastilă.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Anticonceptionalele actioneaza hormonal, hormonii dau si ei anumite dereglari in anumite situatii, cum e cazul tau cu parul gras si banuiesc ca si tenul a devenit acneic!?
Doar un medic va sti cum sa iesi din aceasta incurcatura, desi culmea sunt cazuri cand pentru acnee la femei se dau anticonceptionale ca regleaza nu stiu ce, dar atentie anumite cauzuri, probabil nu e si cazul tau.
Te-ai gandit ca poate (nu stiu nici eu) iesirea din astfel de pastile se face in anumiti pasi si respectand o anumita schema, ma gandesc ca mai sunt pastile din care nu poti iesi brusc pentru ca iti provoaca probleme, primele la care ma duc cu gandul sunt anti-depresivele, deci poate si aici la anticonceptionale o fi asemanator, iar ceea ce simti acum, aceste schimbari sunt efectele adverse ale lor.
Mi se pare ca disciplina careia trebuie sa te adresezi se numeste endocrinologie.

| alina2k18 a răspuns:

Pai anticonceptionalele te regleaza hormonal de aici si secretia de sebum diminuata - scalp curat, ten de asemenea.
Probabil dupa ce termini folia curenta se va regla din nou situatia, totusi as trece si pe la medic din nou macar sa isi dea o parere avizata, ca banuiesc ca la indrumarea lui le-ai luat si prima oara.

| Helau22235feri6 a răspuns:

Nu e ok