| Suki08 a întrebat:

Buna, mi-am cumparat ulei de ricin de la farmacie, iar pe el scrie pentru uz intern, vreau sa-l folosesc pentru par, este bun sau trebuie pentru uz extern este vreo diferenta? Chiar creste parul de la el si este bun pentru ten? Cum se foloseste?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista studii care sa dovedeasca faptul ca uleiul de ricin favorizeaza cresterea parului, dar o alimentatie echilibrata si consumul de apa cu siguranta o sa te ajute.

Este emolient si e foarte bun in mastile pentru par ( ca majoritatea uleiurilor care sunt cosmetice si nu esentiale ), iar aplicat pe ten este ok daca suporti un astfel de ulei cu o consistenta mai lipicioasa si daca n-ai o predispozitie spre blocarea porilor.

Da, poti sa il folosesti si pe asta care e pentru uz intern. Eu prefer sa imi fac o masca in care sa adaug o lingura de ulei de ricin pentru ca se curata mult mai repede asa si ajuta si la absorbtia celorlalte ingrediente benefice. Eu pun 2 oua, o lingura apa, o lingura miere si dupa ce omogenizez bine compozitia asta adaug o lingura de ulei de ricin. Parul se ingrasa mai greu, confera volum si ma ajuta si sa am parul drept. ( al meu e topogan la varfuri :)) dar dupa masca asta sta perfect drept )

Exista uleiuri mult mai ok care pot fi aplicate pe ten precum uleiul de jojoba, caise, samburi de struguri etc. ( chiar poti sa iti faci un mixt cu ele ) Pentru par poti sa folosesti si ulei de avocado.
https://www.elemental.eu/ro/142-ulei-de-caise-bio.html
https://www.elemental.eu/......-crud.html

3 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Il poti folosi linistita chiar daca scrie asta pe el.
Am folosit in trecut masti pe baza de ulei de ricin, daca mi-a crescut parul nu pot sa-ti spun foarte bine pentru ca de curand am realizat ca asa imi creste mie parul, in schimb cu siguranta va fi mai puternic si mai frumos daca aplici ulei de ricin.

Pentru ten nu stiu cat de bun e, favorizand cresterea parului, mama prietenului meu il foloseste pentru orice problema de pe ten si e foarte multumita, eu personal pe ten nu l-am incercat.

Se foloseste in functie de ce vrei sa faci. Pentru par il poti combina cu miere, ulei de masline, ulei de cocos, galbenus de ou si asa mai departe.

| MihaiNicu23 a răspuns:

ESte bun pentru par chiar daca scrie pentru uz intern.