| cυρcαкє a întrebat:

happy

Părul meu este gras și nevoluminos. Ce produse/ metode naturale aș putea folosi ca să-l am mai frumos și cu mai mult volum? Menționez că firul părului meu este subțire.

Dau fundiță și voturi! :*

Răspuns Câştigător
| mirelu a răspuns:

Buna Dedde, exista cateva produse grozave, naturale, care au in componenta infuzie de ceramide, ceea ce confera parului viata, luciu si volum. Si in aceasta gama ar fi : un sampon volumizator, o spuma volumizatoare si un ser pentru scalp care sa hraneasca pielea capului ca sa evitam secretia aia de sebum. Ce spui, vrei sa discutam mai multe pe tema asta si sa iti arat si produsele?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe un șampon pentru păr gras din plante (vezi la Plafar) și alege și o tunsoare cu volum.
La finalul spălării, folosește oțetul de mere (2-4 linguri la 1 litru de apă), oferă strălucire, nu se mai îngrașă, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Îţi recomand şampon profesional cu minerale de la Marea Moartă:
http://www.beautyminerals.ro/......-1291.html
Te pup!

| JulyStorm a răspuns:

Ai putea incerca sa te speli cu sampon anti-matreata, deoarece acesta usuca parul. Aceeasi poveste si cu samponul pentru par gras.
Apa cu care te speli sau clatesti pe cap trebuie sa fie doar calduta, nicioata fierbinte, pentru ca apa fierbinte stimuleaza productia sebumului.
Daca folosesti masca sau balsam, nu le aplica niciodata pana la radacina, ci doar pe lungimea firului de par.
Deasemenea, ai putea pune otet si zeama de lamaie in apa cu care te clatesti pe cap.

| MicutzaDeMine a răspuns:

In general, ti se face parul gras pentru ca este neingrijit. Prin „neingrijit" vreau sa spun ca nu ti-l prinzi niciodata si umbli mereu cu mana prin el. Acelasi lucru am patit si eu. Revenind la problemă, incearca sa iti faci baie de 3 ori pe saptamana cu un sampon potrivit. Eu folosesc numai Pantene de cand am patit asta. Usucati-l de fiecare data (nu-l lasa sa se usuce singur) dand cu peria prin el in timp ce faci asta.
Asta e parerea mea. Sper ca ti-am fost de ajutor.