| Bauuuuu a întrebat:

Buna prieteni. De mica, respectiv 11-12ani folosesc produse cosmetice...acum am 17 ani. Cand ma uit in oglinda am impresia,adica sunt sigura ca fata mea are un aspect neplacut,pare c-a imbatranit,sa zic asa. Parca sunt nevoita sa ma machiez acum si folosesc creion de ochi,rimel,blush, fard de pleoape,fond de ten pe nas deoarece am puncte negre,anticearcan si ruj. Acum, vazand raul provocat de mainile mele doresc sa il repar...as dori sa renunt la machiaj si sa folosesc o crema reparatoare ceva.Voi ce sfaturi aveti?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am inscris pe Lady's si am folosit niste produse foarte bune pentru ingrjirea tenului, de curatare, pete, etc poti sa le gasesti aici: http://ladys.ro/? affId=JSjmDxbk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit niste produse foarte bune pentru ingrjirea tenului, de curatare, pete, etc, cu rezultate foarte bune detalii poti sa le gasesti aici: http://ladysinscrieri.blogspot.ro/

| Laura927 a răspuns:

Problema este ca nu te mai vezi frumoasa fara ele, este pshihologic!
Trebuie sa renunti la câteva ori sa te machiezi natural bbcream, rimel lipgloss si in timp ai sa te obișnuiești cu " noua ta fata".

| SaschaM a răspuns:

Nu cred ca produsele de machiaj ti-au provocat aceasta "imbatranire" a fetei. Aceleasi produse le foloseam si eu in adolescenta, e drept ca am inceput putin mai tarziu, pe la 14 ani. Produsele de machiaj nu mai sunt facute ca acum 100 de ani, din ingrediente toxice si daunatoare. Mai degraba cred ca nu te dai cu crema hidratanta dupa ce te demachiezi sau nu te dai cu protectie solara cand stai la plaja. Hidratarea este foarte importanta pentru piele. Este si posibil sa ai fata incarcata de sebum si celule moarte daca nu te exfoliezi. La varsta ta, iti recomand sa-ti exfoliezi fata cam o data la 2 saptamani. Eu am incercat un exfoliant cu zahar brun - pur si simplu am amestecat zahar cu ulei de masline si m-am frecat usor pe fata evitand zona ochilor si buzelor. Apoi m-am clatit si am ramas uimita de cat de fina mi-a ramas fata. Poti sa faci chestia asta inainte de culcare ca sa actioneze uleiul peste noapte. Succes! Nu trebuie sa renunti la machiaj, incearca doar sa-ti cumperi incet-incet produse mai de calitate si sa te demachiezi in fiecare seara, sa-ti clatesti bine fata si apoi sa aplici o crema sau ulei hidratant happy

| monicutzaMonicutz a răspuns:

...nu e o solutie pentru asa ceva numai ca ai putea ajuta si alte fete care fac aceeasi prostia ca a ta " de a se machia " fara sa vada consecintele... eu sincer am 14 si pana acum nu mam folosit fondul de ten, rujul, creionul de ochi etc. etc. si nici nu am de gand sa le folosesc oricum ai putea sa incerci la o farmaciee plafar sa intrebi farmacista poate de ajuta ea stie mai bine.

| SimonaaaF a răspuns:

Buna draga mea!:* Nu te speria asa de tare, nu e chiar asa de grav! Sfatul meu este sa renunti usor, usor la aceste produse. ATENTIE! Usor! Adica... sa nu te trezesti intr-o dimineata si sa zici "GATA!", ci sa le faci pe toate treptat. Mai intai vei renunta doar la creion (o perioada de timp), apoi la creion si anticearcan, dupa aia la creion, anticearcan si fond de ten, iar apoi, tot treptat, la celelalte! Dupa ce renunti usor la astea, parerea mea este ca nu trebuie sa folosesti creme pentru fata, deoarece ai o varsta mult prea frageda! Poti incerca diferite masti de fata pe baza de ingrediente naturale (ou, miere, castraveti... ce vrei) si sa te speli dimineata si seara pe fata cu apa calduta si sapun DOVE. Este foarte bun si iti lasa o piele ca un fundulet de bebelus! Ai grija de fata ta si da-le naibii de produse, suntem frumoase naturalesmug Pana si baietii ne apreciaza mai mult asa! Sper ca te-am ajutat!:* Te pup!happy

| Bauuuuu explică (pentru SimonaaaF):

Multumesc ca ma incurajezi, dupa cum spui problema mea nu e una grava... O sa tin cont de sfaturile primite.

| Ionescu_Camelia_1980 a răspuns:

Eu am folosit niste produse foarte bune pentru ingrjirea tenului, de curatare, pete, etc, cu rezultate foarte bune detalii poti sa gasesti aici: http://ladys-az.blogspot.ro

| cati101 a răspuns:

Incearca uleiurile bio, naturale pentru demachiere si apa florala pentru hidratare. N-ar trebui sa lipseasca din ritualul de ingrijirea zilnica a
tenului. L e recomand din toata inima de pe www.magicosmetice.ro

| Faranumedefamilie a răspuns:

Nu te mai machia! Eu am puncte negre si le ascuns discret cu o crema BB. Atat, nu ai nevoie de rimel sau alte lucruri. Incearca sa le folosesti la intalniri sau la ocazii speciale. In fiecare seara foloseste un lapta demachiant pentru a elimina impuritatile si apoi, daca ai, foloseste o lotiune tonica. daca nu ai o crema hidratanta are fi buna. Eu folosesc si niste masti [1 pe saptamana]. Un plic costa 3 lei, mie imi ajunge pentru doua aplicari. Masca e pe baza de argila.Firma se numeste Evelyne Cosmetics[cred ca asa se scrie]. Daca nu gasesti iti recomand sa cauti in brosuri tuburi cu masti.[ in ultima brosura AVON stiu ca sunt]. Sper ca te-am ajutat. Daca nu vei mai folosi atat de multe produse e posibil ca problema sa se rezolve. Bafta!