| MaraMărr a întrebat:

Puteti sa`mi spuneti niste tratamente naturiste pentru caderea parului? Multumeschappy

5 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Pentru persoanele care nu au incredere in produsele impotriva caderii parului care se gasesc pe piata, iata cateva retete care folosesc ingrediente naturale pe care le poţi incerca acasa.

Formează o pasta din 2 linguri de masline, un galbenus de ou, picaturi de lamaie. Aplica aceasta pasta pe par. Se acoperă si se lasa 45 de minute, dupa care se samponeaza.

Masează parul si scalpul cu o pasta formata din galbenus de ou si miere si lasă in par circa jumatate de ora, după care se poate şampona.

Formează o pasta din lapte de nuca de cocos si gel de aloe vera. Aplică pasta pe par si tine parul acoperit timp de o jumatate de ora. Apoi clateşte cu apa calduta. Acest tratament ar trebui repetat de 3 ori pe saptamana.

Iodul de coada calului este foarte eficient pentru regenerarea si intarirea radacinii parului. Iodul se prepara din doua frunze de coada calului maruntite, macerate apoi timp de doua saptamani in alcool de 70 de grade.

Clatiti parul cu un amestec de otet de mere si ceai din salvie. Frecati puternic chelia cu ceapa pana scalpul devine rosu. Aplicati apoi miere pe toata suprafata capului.

Un tratament pe care il poti folosi frecvent este urmatorul: pisează samburi de lamaie verde si piper in cantitati egale, amestecăle cu apa si aplicăle pe pielea capului.

Formează o pasta amestecand ulei de masline, miere si scortisoara pudra. Masati pe scalp si lasati pentru 15 minute. Clatiti apoi parul folosing un sampon pentru scalp sensibil. Puteti repeta acest tratament de trei ori pe saptamana.

Uleiul de masline este un ingredient important si in alte tratamente. De exemplu, masează parul cu ulei de masline seara, inainte de a merge la culcare si apoi a doua zi dimineata. Clateşte parul cu un sampon pentru piele sensibila.

Uleiul de masline se poate folosi si in combinatie cu usturoiul sub forma de masca care se lasa pe par timp de 3 sau 4 ore dupa care se splala parul cu apa calduta.

Rozmarinul este una din plantele care pot fi folosite impotriva caderii parului. Poţi face o infuzie din 50 de grame de rozmarin peste care se toarna 500 grame de apa clocotita. Se acopera timp de 30 minute. Dupa strecurare, poţi folosi lichidul pentru a te spala pe cap. In acelasi fel mai poate fi folosita si urzica, sporiciul, frunza de nuc, nasturelul.

Si uleiurile esentiale pot combate caderea parului. Masează scalpul cu oricare din urmatoarele tipuri de ulei: jojoba, lamaie, laventica, musetel, grefa.

Levantica se mai foloseste in tratarea caderii parului si sub forma de tinctura. Puneti un pumn de flori in 1 litru de alcool la 70 de grade. Pastrati amestecul la temperatura camerei agitand sticla din cand in cand pentru a se omogeniza tinctura. Tinctura de levantica se aplica la nivelul radacinii cu un tampon de vata.

Aplică pe par suc de frunze de coriandru.

Amestecă in cantitati egale ulei de ricin si ulei de migdale si aplică solutia pe scalp cel putin o data pe saptamana.

Poţi combate caderea parului cu produse naturiste plecand insa din interior. Caderea parului poate fi un rezultat al nivelului scazut de cupru din organism. Pentru a creste prezenta de cupru in organism, bea suc de morcov.

Bea la masa un suc din otet de mere si cu un pahar de apa timp de 2 sau trei saptamani. O alta bautura care va poate ajuta, o poţi obtine amestecand o banana, miere, iaurt si lapte degresat.

| BlueLifeOfficial a răspuns:

Si eu am aceasta problema cu parul. De 2 saptamani mi-am facut masca de par cu ceapa si sa stii ca mai imi cad cate 2-3 firehee hee

| shelly a răspuns:

Iti recomand uleiul de ricin: acesta intareste radacinile si stimuleaza cresterea parului. Iti masezi scalpul cu el, il lasi 30 min. sa actioneze dupa care te speli normal cu sampon. Sau mai poti opta si pentru o masca din ou cu ulei de ricin. Bati spuma albusul si galbenusul de la 1 ou si adaugi si 1 lingura de ulei de ricin. La fel aplici pe par si lasi 30 min. sa actioneze dupa care te speli normal. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Lizu a răspuns:

Buna. Poti folsi ulei de ricin, ulei de masline, si un galbenus sau 2 de ou, depinde cat de lung e parul.

| Ciuca a răspuns:

Din pacate, si eu ma confrunt cu aceasta problema.
Am tot incercat diverse solutii, unele mai bune, altele fara rezultate.

Pot sa iti recomand din proprie experienta un tratament de la Gerovital, pe baza de ulei de ricin, petrol si vitamina A.
Se gaseste la farmacia si are un pret de aproximativ 20 de lei. Dezavantajul este mirosul puternic de petrol si faptul ca tratamentul trebuie repetat, cu pauze de aproximativ 3 luni.
Pentru mine a fost miraculor, dar la cateva luni dupa intrerupere, parul a inceput din nou sa cada. Chiar am observat ca a mai recomandat cineva pe forum respectivul tratament, deci chiar functioneaza.

Am mai avut perioade in care mi-am masat radacinile si parul cu ulei de ricin; parul capata un aspect foarte sanatos, insa nu am remarcat vizibil mai putine fire in perie.

Am urmat si tratament cu Revalid, insa la scurt timp dupa inceperea tratamentului m-am confruntat cu dureri de stomac si am renuntat inainte de a vedea vreun efect.

Momentan, incerc sa imi conving parul sa nu ma mai paraseasca cu solutia mai sus recomandata: Gerovital si sunt foarte multumita.

Tratamentele gen ou, banane cu ou, etc, nu-mi mai atrag atentia, deoarece am incercat un astfel de tratament si mi s-a intarit banana in par de nu mai stiam cum sa scap de ea laughing

Numai bine si daca descoperi un alt tratament, da-ne de veste!