| andrada_3947 a întrebat:

am 16 ani si felul meu de ten este cel mixt. Stiu multe masti de fata dar nu stiu daca ele sunt bune pentru tenul meubig grin puteti sa-mi spuneti ce masti facute in casa sunt cele mai bune pentru acest fel de ten daca vreau sa scap de cosuri si puncte negre? si ce fel de masti pentru noapte sa folosesc? fundita happy

Răspuns Câştigător
| ciufiXXXXXX a răspuns:

Se taie un morcov, se pune in storcator, iar in sucul obtinut se adauga lapte praf pana se obtine o masca bine de intins. Se aplica pe fata, gat si decolteu, iar dupa 15-20 de minute se indeparteaza cu apa calduta.

Se ia un morcov, care se trece prin razatoarea mica, se adauga o lingura de smantana dulce, apoi se aplica pe fata, gat si decolteu. Se lasa sa actioneze 15-20 de minute si se indeparteaza cu apa calduta.

masca din ou de fff buna
incerk.separa un albus si galbanus si date pe fata cu ele pe rand. dupa 5 min vei simti cum fata de strange.sterge-te apoi aplica galbenusul si porocedeaza la feldupa ce ai terminat date cu o crema hidratanta de fata

la multi ani!:*:*:*

funda?

Masca cu argila: 2 lingurite pulbere argila la pliculet amestecata cu apa sau suc de fructe.

Masca cu malai: 2-3 lingurite malai, un galbenus ou si o lingurita de miere.

Masca cu miere: se aplica pe fata 30 minute. Se spala cu apa calduta.

Masca cu albus de ou: se aplica fara sa fie batut.

Masca cu fructe: - Se pot folosi orice fel de fructe zdrobite in afara de capsuni si fragi in cazul tenurilor sensibile (pot provoca iritatii).

Reteta 1:

- abur pentru fata: inmoaie, hidrateaza, relaxeaza. Expunere timp de 10-15 minute deasupra unui recipient cu ceai fierbinte din galbenele, albastrele sau musetel. Puneti un prosop pe cap si lasati-l sa cada imprejurul vasului, pentru eficienta marita. Nu fortati! Daca simtiti orice senzatie neplacuta, opriti-va imediat.

- gomaj: amestecati bine intr-un vas cate o lingura de malai, sare grunjoasa si ulei de masline. Masati fata foarte usor cu acest amestec, ocolind zona cearcanelor si ochilor. Pentru tenurile cuperotice si foarte sensibile, gomajul se efectueaza cu tarate de grau.

- masca: o masca hidratanta de miere in care ati adaugat cateva picaturi de lamaie sau radacina macinata de ghimbir, pastrata cat mai mult pe fata. In jurul ochilor folositi o crema grasa.

- crema: dupa stergerea mastii, aplicati o crema hidratanta usoara si un balsam de buze.

Reteta 2:

- masca 1: o masca peeling, aplicata pe intreaga fata. Simultan, aplicati pe ochi doua dischete imbibate cu ceai de albastrele sau galbenele, pentru a relaxa aceasta zona.

- masaj: folosind o crema pentru masaj facial, masati usor intreaga fata cu miscari circulare si ascendente, pentru a tonifia si a reda supletea pielii.

- masca 2: indepartati excesul de crema, folosind lotiune tonica si aplicati o masca vitaminizanta si mineralizanta, de exemplu pe baza de alge marine.

- crema: dupa stergerea mastii, aplicati o crema hidranta pe fata,

sau masca din ou de EXTREEM de buna!

6 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Uite ce am gasit pe net. Sper sa te ajute!

Masti pentru tenul mixt:

Tenul mixt este cel mai des intalnit, el fiind format din portiuni de piele grasa (zona T – frunte, nas, barbie) si portiuni de piele uscata (restul partilor fetei). Tenul mixt trebuie atat hidratat cat si curatat in profunzime, reglandu-i-se astfel excesul de sebum. Pentru asta, e indicat sa folosesti urmatoarele ingrediente: salata verde, ulei de masline, miere, lapte, ou, glicerina, levantica, morcov, infuzie de sanziene, smantana si lamaie.

Fructele si legumele sunt prietenele tale, indiferent de ce tip de ten ai.

Foto: Zoltan Tischler

Spala si usuca cu un servet cateva frunze de salata. Tine-le 5 minute in ulei de masline clocotit, apoi aplica-le caldute pe fata. Lasa sa actioneze timp de 15 minute. Clateste cu apa calda, si usuca pielea prin tamponare cu un servet uscat.

Amesteca 2 linguri miere si 2 linguri lapte, si intinde amestecul pe fata si gat. Lasa sa actioneze timp de 10 minute, apoi clateste cu apa calduta.

Amesteca o lingura de miere, un albus de ou, o lingura de glicerina si o cana de faina, pana se formeza o pasta. Aplica pe gat si fata, asteapta 10 minute, apoi clateste cu apa calduta.

Foloseste un sfert de banana, un ou, o lingurita cu miere si caimac de lapte. Aceasta masca are efect de revitalizare.

Pentru atenuarea ridurilor, pielea se spala de mai multe ori pe zi cu infuzie de sanziene, dintr-o lingurita de planta uscata la 100 ml de apa. Tot pentru atenuarea ridurilor din jurul gurii si a ochilor se pot aplica comprese cu ulei de masline, care se lasa sa actioneze cel putin 20 de minute.

Daca doresti ca tenul tau sa para bronzat, poti folosi o masca cu morcov indiferent de tipul de ten. Se ia un morcov, care se trece prin razatoarea mica, se adauga o lingura de smantana dulce, apoi se aplica pe fata, gat si decolteu. Se lasa sa actioneze 15-20 de minute si se indeparteaza cu apa calduta.

Se taie un morcov, se pune in storcator, iar in sucul obtinut se adauga lapte praf pana se obtine o masca bine de intins. Se aplica pe fata, gat si decolteu, iar dupa 15-20 de minute se indeparteaza cu apa calduta.

Intai, prepara uleiul de plante aromate – o lingurita flori de galbenele, o lingurita flori de cimbru, o lingurita flori de musetel, o lingurita flori de levantica se amesteca bine, se pun intr-un vas de sticla cu gura mai larga. Se toarna peste 100 grame ulei de seminte de struguri (se gaseste la magazinele naturiste). Se lasa doua saptamani sa se macereze la soare sau la loc calduros. Se scutura sticla din cand in cand. Se strecoara si se pastreaza in sticle de culoare inchisa, la loc racoros. Acest ulei apoi se amestaca picatura de picatura cu un galbenus de ou si sucul de la o lamaie, pana ce se obtine o pasta de consistenta maionezei. Se intinde pe fata, gat si decolteu. Se lasa sa actioneze o jumatate de ora, apoi se spala cu apa calduta. In final, se sterge fata cu un tampon de vata inmuiat (si stors) in otet de mere natural sau apa cu lamaie.

| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei Catalinalove struck! Nu stiu masti dar inschimb stiu multe creme care sunt bune pentru. cosuri si puncte negre cu care ma dau si eu. Cea mai buna ar fi Clean&Clear-Shine Control.Eu ma dau inainte sa ma culc si de dimineata u mai am atat de multe cosuri si puncte negre.Nu e foarte scumpa si e de calitate.Multa Bafta si sper ca te-am ajutat!^^

| ADA_4337 a răspuns:

Si eu am tot 16 ani. Folosesc o masca facuta din faina de malai si o canita de lapte cald. Se intinde pe fata si dupa 10-15 min. te speli. SUCCES!

| andrada_3947 explică:

Si care dintre mastile aste pot sa le las si peste noapte? big grin

| Kayledo a răspuns:

Sunt chiar foarte bune. Sa sti eu am 18 ani si am incercat si eu una dar nu-ti pot spune cum se numeste pentru. nu-mi amintesc.
Funditzzzza? am raspuns prima