| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Am această pereche de adidași, la ce program și temperatură ar fi indicat să-i bag?
Link : https://m.emag.ro/......DVCP2YMBM/
Sunt cu inserții din piele ecologică și am înțeles că cineva i-a băgat în mașina de spălat și li s-a decolorat și exfoliat pielea

11 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Trebuie programata la programul pentru rufe delicate, la o temperatura scazuta, indicat sa o setezi la 20-30 de grade. Sa nu o setezi la rotire rapida sau stoarcere, pentru ca si asta ti-ar putea deteriora incaltamintea.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca are piele incaltamintea, atunci evita spalarea la masina de spalat! Daca este doar textil, da, poti, asa cum ti-am explicat mai jos. Dar pielea daca o bagi se strica, se curata manual cu produsele din comert special pentru piele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se spala la masina asa ceva, îi cureti cu o cîrpă înmuiata in apă si putin detergent si freci bine zonele murdare nu i bagi n apă ca se dezlipeste talpa si îi arunci.

| AlexAL275 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Curățat ca curățat, nu e problema de asta, ce fac cu mirosul? Am dat cu un spray special pentru adidași, dar miros mai rău.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AlexAL275):

Dai cu spray si îi lasi pe balcon la aer o saptamana două pana dispare mirosul, sau îi duci la un cismar sa i curete el in interior cu solutii sa numai miroasă.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Bună!
Sfatul meu e sa ii speli manual, daca poti.

| AlexAL275 explică (pentru RalucaRalu2):

La asta mă gândeam și eu, ce fac cu mirosul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexAL275):

Daca put atunci sunt niste rahaturi care merita aruncate. Niste adidasi/alte genuri de incaltaminte cu material ca lumea sau piele pe interior nu se imput...

| RalucaRalu2 a răspuns (pentru AlexAL275):

Dacă iti transpiră picioarele excesiv, poti pune putina pudra de talc mentolata sau parfumata în ei. Dar sa nu exagerezi?

| Vash96 a răspuns (pentru AlexAL275):

Spala-te pe picioare

| RalucaRalu2 a răspuns:

Ce faini sunt!