| Anonimaaaa10 a întrebat:

Buna TPU
Am si eu o rpoblema cu cosuri
Deci am fata plina,mai ales pe frunte
si prima data erau mai rare si am zis ca e ok, pubertatea.
dar, acum sunt destul de mari si rosii ...sa au inceput sa ma doara cand ma spal pe fata
si nu ma pot duce acum la dermatolog, si peste 2 saptamani am banchetul
Ma spal de o sapt cu protex si imi mai dau din cand in cand cu crema de galbenele
Va rog, help.
Si mananc destul de sanatos, beau apa.
Va rog frumosss

Răspuns Câştigător
| Dobrinx a răspuns:

Buna. Am si eu aceasta problema si am tot cautat pe net remedii naturale etc.
Am gasit ieri asta:

http://antenastars.ro/......24563.html

Dai copy la link. Sper sa functioneze. Eu o sa incep de maine sau poimaine sa o folosesc sper sa functioneze, bafta. Daca nu merge linkul lasa raspuns si o sa iti dau reteta.

6 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Sapun cu sulf+pulbere argila albastra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai folosi crema de galbenele, si in general produse atat de emoliente, pe ten. Iti blochezi porii astfel si te alegi cu alte cosuri. Sapunul nu se utilizeaza pe ten, el are un pH mai mare decat cel al tenului si duce la distrugerea barierei naturale a pielii si a aciditatii naturale care opreste dezvoltarea bacterilor. In plus, contine destui iritanti. ( parfumul este printre primele ingrediente din cate stiu eu la sapunul protex, poti sa te uiti pe ambalaj ) Ca o regula generala, evita produsele de curatare in stare solida pentru ca ingredientele care le mentin in stare asta au proprietatea de a bloca porii.

Ai nevoie de un gel bland de curatare. Foloseste gelul Balea med ultra sensitive, costa 9-10 lei, nu contine iritanti, curata bland si eficient tenul. Il gasesti in magazinele DM :
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355300409.html

Ai probleme cu sebumul? Tenul tau este mixt sau gras?
Argila are proprietati absorbante, cea mai absorbanta este cea verde ( ten mixt sau gras ), urmata de cea albastra ( ten normal sau mixt ) si cea cu cea mai mica putere de absorbtie este cea alba ( indicata tenului uscat sau sensibil ). O gasesti in plafar sub forma de pulbere si iti faci acasa o masca cu ea ( o combini cu apa plata, ceai verde, ceai de musetel ) pe care o lasi sa actioneze pana se usuca complet daca ai tenul mixt/gras, sau o clatesti cand mai are un pic si se usuca ( sa nu simti senzatia de strangere ) daca ai tenul normal/uscat/sensibil.

Ti-am lasat la ultima ta intrebare o poza cu tipuri de acnee, raspunde-mi in care poza te regasesti.Din descrierea ta, cel mai probabil ai noduli. Cosurile tale prezinta si puroi ( acel lichid galbui-verzui)?

| Anonimaaaa10 explică (pentru anonim_4396):

Https://www.google.ro/......ps?/search
Cam asa, putin mai rosii, si da, unele au si infectie dar le storc, si mai am si in carne si dor rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimaaaa10):

Nu-ti recomand sa-ti cumperi Zineryt.

Zineryt contine ca ingredient activ eritromicina ( un antibiotic cu efect asupra bacteriei ce provoaca acnee - P.Acnes ) sub forma unui complex de zinc, acest complex este dizolvat in alcool. ( este o sticluta cu alcool si una cu pudra ) Alcoolul este un iritant major iar pielea va reactiona la el, se va deshidrata si vor aparea zone care se decojesc/descuameaza. In cazuri mai putin fericite poti sa te trezesti cu arsuri. Glandele sebacee ( care produc sebum) inteleg din aceasta uscare excesiva ca este nevoie sa produca mai mult sebum si astfel se creeaza un cerc vicios pentru ca sebumul intretine bacteria P.acnes. ( Sebumul are un pH ridicat iar bacteriile sunt tinute sub control de un pH mai scazut )

In unele cazuri, depinde de tenul tau daca e normal/uscat/sensibil sau deshidrat din cauza unor iritanti cum este alcool-ul din zineryt, duce la cosuri foarte mici, mai ales in zona fruntii

Intrerupe folosirea sapunului si a cremelor emoliente, cumpara-ti gelul pe care ti l-am recomandat pentru curatarea fetei, si ia-ti din farmacie Duac Gel ( il gasesti la Catena; este un gel care omoara bacteria p.acnes ) sau Bioderma Sebium global ( are ingrediente antiinflamatorii, calmante si acid salicilic. Acidul salicilic are efect antiinflamator, antibacterian usor, indeparteaza excesul de sebum din pori ( ala care produce cosurile ).

https://www.catena.ro/......x-30-g-gel

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10029570

| Andersen2k18 a răspuns:

Nu poti să te dai cu orice solutie sau crema, pentru ca depinde mult de ten-ul pe care il ai.Asa ca fă o vizita la dermatolog, nu-i greu.

| dana78956 a răspuns:

Pasta de dinti este buna temporar, ingredientele din pasta usuca cosurile, te dai seara cu putina pasta pe cos si dimineata te speli