| Wirusssssssss123 a întrebat:

daca sparg cosurile si iese sange din cosuri e de bine sau e de rau? Tin sa precizez ca sunt baiat.Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai spart cosul si a iesit sange, inseamna ca a iesit deja infectia si acum iese sange curat. Sterge imediat cu putina vata cu spirt si nu mai atinge zona, ca sa se vindece.
Daca nu ai vata cu spirt medicinal, spala fata cu apa si sapun si sterge-o cu un prosop foarte curat, ca sa nu se infecteze rana proaspat curatata.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând nu ar trebui stoarse pentru că poți înrăutăți problema. Nu cred că preferi să ajungi la infectarea zonei respective. Dacă vrei să scapi neapărat de ele, mergi la un medic dermatolog.

6 răspunsuri:
| AlinaKity a răspuns:

E bine deoarece sângele îți arată că ai scos tot puroiul din coș. Dacă nu spargi un coș până curge sânge îți va crește la loc sau se va face punct negru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu. Faci o prostie mare, e cel mai prost hobby.
Du-te la un dermatolog. Urmezi un tratament și evident ca exista un proces de vindecare pe care dacă nu-l lasi să-și urmeze traiectoria și îți agresezi tenul vei arata ca și când o cioară te-ar fi mutilat.
Renunță sa mai faci asa ceva, chiar dacă crezi ca e târziu, dar daca nu te oprești odată tot va fi târziu. Ia în serios ce ți-am scris.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu e bine sa spargi cosurile pentru ca e o agresare pentru ten si risti sa iti ramana semne persistente. Foloseste o crema pentru cosuri.

| Wirusssssssss123 explică (pentru Aasdfghj):

Am crema doar ca aveam 3 cosuri pe nas apropiate si doar alea nu dispareau, unul il am de vreun an.

| SilentRain a răspuns:

Rămâi cu semne pe față, nu mai face asta

| Adry05 a răspuns:

știu că e tentant să storci un coș dar să știi că-s șanse foarte mari să rămâi cu semne și cicatrici care se tratează de 10 ori mai greu decât coșu ăla. ia-ți un tratament local pentru coșuri și dă-i pe el și nu le mai stoarce.