| RaMoNa_3228 a întrebat:

Ma numesc ramona am 15 ani.
As vrea sa ma ajutati in legatura cu ceva.
Eu acum stau in camera mea "provizoriu" noua mea camera e in renovare dar nu stiu cum sa o decorez adica am niste idei dar nu stiu cum sa fac ceva ideii aveti si voi mentionez ca as vrea sa fie rozz camera. ceea mai mare si mai frumoasa ideee va primi funda. pup mersi!

Răspuns Câştigător
| Emanuellaa a răspuns:

Buna! Ai avut o idee destul de buna sa alegi culoarea camerei roz,dar vei creste si apoi iti va displacea. Iar apoi,gandeste-te ca atunci cand iti vei cumpara un accesoriu nou,intotdeauna va trebuii sa se asorteze cu culoarea si dupa vreo jumatate de an te vei plictisi de aceste lucrurui. Eu te-as sfatuii sa alegi pentru a-ti colora camera albastru sau verde,fiindca sunt culori reci si te linistesc, etc. Dar daca vrei roz,iata care e ideea mea:
- sa iei accesorii, cum ar fi lampi, inimioare etc. care sa se asorteze cu culoarea camerei.De exemplu,portocaliu sau rosu.
-sa iei mobila de lemn de culoare deschisa,cum ar fi salcamul.
-lenjeria de pat (scuze, daca te deranjeaza ca vorbesc despre ea!) ar trebui sa fie de aceeasi culoare cu cea a camerei sau ceva care sa promita un contrast puternic.
-perdelele (daca ai geam sau geam cu balcon) ar trebui sa fie scurte si de aceeasi culoare cu lenjeria sau un model roz (de ex., cu fluturi, flori etc.)
Cam atat! Si iata un mic sfat: mergi cu incredere pe procentul 60/30/10. Adica in proportie de 60% sa fie culoarea camerei, culoarea predominanta. In proportie de 30% poate fi toata mobila, iar in proportie de 10%, accesoriile sau covoarele sau perdelele etc. Sper ca te-am ajutat si spor la decorat!