Întrebare recomandată | MaeRi a întrebat:

Stie careva cum se folosesc culorile textile? Adica, dupa ce pictez pe tricou trebuie sa pun o carpa peste tricou si sa dau cu fieru de calcat? Sau inainte de a face asta? Si cand pictez trebuie sa fie tricoul ud? Nu prea inteleg cum se procedeaza cu culorile textile, deoarece nu spune pas cu pas pe culoare.

Răspuns Câştigător
| mary4048 a răspuns:

Culorile se folosesc pe tricoul uscat, si se fixeaza la temperatura inalta, deci fierul de calcat este ok.Stiu ca se folosesc culori speciale pentru imprimat..si ai grija cand speli obiectul, apa sa nu depaseasca 35 de grade, altfel il strici.Succes!

1 răspuns:
| Constantinescu_Maria_1987 a răspuns:

Se calca normal, pe spate, la temperatura bumbacului, dar depinde de material. Se picteaza si pe uscat, dar si pe umed depinde cum vrei sa iasa fundalul. Incearca sa inveti direct de la un curs specializat, poti sa afli exact pasii, si iti imbunatatesti si tehnica in pictura pe viitor. Un curs bun este acesta: http://www.tablourifrumoase.com/atelier-de-pictura-pe-textile.html