| dark1angel a întrebat:

Vreau sa imi fac o masca cu argila pentru pori dilatati si puncte negre si nu stiu cu ce sa o amestec. e bun sucul de lamaie? cateva sfaturi va rog

Răspuns Câştigător
| piti77 a răspuns:

Da, sucul de lamaie este potrivit. Uite o reteta cu suc de lamaie:
Amesteci argila doar cu zeama stoarsa din lamai prospete, astfel incat sa obtii un amestec omogen si de consistenta cremoasa. Spala fata bine inainte de aplicare cu un buretel special pentru ten. Aplica masca pe fata si las-o sa actioneze 10 minute. Este posibil sa usture la inceputul aplicarii, insa este firesc. Clateste apoi pielea cu apa din abundenta si aplica o lotiune tonica hidratanta.

2 răspunsuri:
| AriannaAri a răspuns:

Buna,
si eu folosesc masca de argila si amestec pudra de argila cu iaurt natural.
Oricum, daca te intereseaza, ar mai fi si alte variante:
http://www.divahair.ro/......e_invidiat
Bafta.

| ptr711 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o faci cu suc de portocale dar nu prea mult pentru ca cea ce rezulta sa nu fie foarte diluat tine-o pe fata 1-2 ore dupa care te clatesti cu apa calduta.raspuns castigator?