| Cici11 a întrebat:

TPU! Vreau sa imi iau o pereche de cizme din piele cu siret de aici http://www.sabrine.ro/cizme-dama-piele-naturala si vad ca materialul e romanesc. Imi poate spune cineva care este diferenta dintre pielea naturala romaneasca si cea din strainatate? Toata lumea spune ca e mai buna cea de la noi, dar de ce?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Treaba asta cu pielea romaneasca este mai buna este un mit. Asa cum a spus si andreia67, pielea naturala este piele de oriunde provine. Nu este ca si cum cirezile noastre au pielea poleita cu aur si cele din afara nu o au. Bovinele, porcii, caprioarele au aproximativ aceeasi piele, indiferent de specie si indiferent de unde cresc. Diferenta consta in felul in care este prelucrata pielea, insa chiar si asa, producatorii romani nu dispun de tehnici nemai/vazute si nemaintalnite care sa transforme pielea romaneasca prelucrata intr-un produs de ultima clasa. Daca produsele romanesti din piele naturala ar avea asa o calitate extraordinara ar trebui sa fie undeva in top, pe langa Italia, si nu pe cale de disparite, nu crezi?

1 răspuns:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu rezulta de nicaieri ca materialul e romanesc, doar produsele sunt romanesti si din piele naturala. Piele romaneasca nu prea mai exista, nu mai avem nici vaci nici tabacarii. Cel mai probabil e de import dar pielea tot piele e indiferent de unde provine, daca e de calitate.