| Mynni3 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati, acum pe timp de vara as vrea sa slabesc macar 10 kg si nu stiu ce sa mananc si la ce ora? Ce imi recomandati? Batoanele nestle fitness sunt bune dimineata sau seara? DAU FUNDA MARE kisskiss AJUTOR!

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Buna!
Nu este suficient sa vrei sa slabesti, trebuie sa-ti doresti acest lucru din toate incheieturile si vorbesc din propie experienta.Inca de prin clasa a VI-a am inceput putin cate putin sa ma rotunjescblushing si din pacate nu am luat masuri la timp.Incepeam o dieta tineam 2-3 zile si apoi mancam de ziceai ca n-am mai mancat de ani de zilelaughing. Este foarte greu, de aceea iti trebuie foarte mult devotament si persoane care sa te sprijine care sa nu-ti zica" hai ia si gusta o gura ca nu face nimic" nu e adevarat acea gustarica va fi urmata de altele si nu vei ajunge nicaieri. Spre uimire si fericirea mea am reusit sa slabesc pana in momentul de fata 16 kg.Mi-am zis clar" Gata de maine tin dieta" si am reusit sa o tin si in continuare.Am scos din alimentatie dulciurile, paine, pastele fainoase, orezul, si sucul din comert(desi nu ma dadeam in vant dupa el).In lupta aceasta crancena cu kilogramele mai ai nevoie de un aliat indispensabil, spun eu si anume : SPORTUL. Nu este neaparat nevoie sa mergi la o sala ci la alergat mergi intr-un parc, stadion ceva si alergi pana numai poti.Fa abdomene, sari coarda.
Nu manca nici in ruptul capului dupa ora 18. Si nu exagera cu fructele contin zaharoza si evident ingrasa.Incearca sa le consumi la micul dejun, insa nu kilograme si evita bananele.Mananca salate multe, iaurturi(fara de alea cu 0% grasime ala nu e iaurt e zer cu gelatina), oua fierte(maxim 2/zi).
Mult succes!
P. S: sper sa nu fii vreo schiloada ca vezi drag doamne esti grasa.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci cât mai sănătos dar cu puține calorii însă să-i asiguri organismului minimul necesar de nutrienți pentru buna funcționare, hidratare corespunzătoare și multă mișcare fizică zilnică pentru arderea caloriilor.
http://calorii.oneden.com/
10 kilograme nu se pierd așa de ușor, trebuie să fii perseverentă și să nu renunți.
Pa, pa.

| pwp a răspuns:

Mai bine renunta la cerealele
Fitness...n-ai de unde sa stii cat zahar contine...mai bine mananci fructe, legume si bei foarte multa apa.Seara mai tarziu de 7 nu mai mananci nimic, asta e regula! Si in fiecare dimineata poti alerga cate jumatate de ora in parc sau iti poti face un abonament la sala. Sper ca te-am ajutat :*

| georgiana999 a răspuns:

1=In primele zile pentru ca dieta sa nu ti se para un cosmar chiar asa de mare calculeaza cam cate calorii mananci tu pe zi cu aproximare iar la suma de kalorii scade 400 de kalorii.
2= Bea apa cu ghiata, s-a demonstrat ca 7 pahare cu apa rece ard 100 kalorii pe zi.
3=Nu mai manca paine ( chiar deloc)
4=Incearca sa mananci mai multa mancare gatita ( supele reci ).
5=Dimineata daca obisnuiesti sa manci, in loc de senvisuri care contin salamuri si alte prostii mai bine fa-ti un shake din iaurt inghetat ( il gasesti in magazine) si capsune ( capsunile trebuie s afie neaparat proaspete ci nu pulbere alimentara). Acest sake reduec senzatia de mancare.
6= Daca nu ai vreo bicicleta medicinala sau vreun steper, poti sa te plimbi prin parc sau pe faleza cu rolele sau cu bicicleta, in caz ca e mult prea cald afara poti alege sa alergi dimineata pe la ora 8-9 pana la ora maximum 11.
7= Seara e indicat sa iti faci masaj pe tot corpul pentru a mai relaxa muschii si pentrua fi mai odihnita a doua zi.

| zuzualina a răspuns:

Nu ti-as recomanda batoanele, mai ales dimineata si seara pentru ca in primul rand nu inlocuiesc micul dejun sau cina si apoi sunt dulci.
Poti incerca sa NU mananci mancaruri prajite, cu f mult ulei sau grasimi, cum am mai zis, fara dulciuri.
Pe langa astea, incearca si cateva exercitii fizice.

Succes la slabit!

| andaioana123 a răspuns:

Pai, in primul rand renunta la dulciuri. Treci pe salate si mancare sanatoasa. In fiecare seara sa faci abdomene, poti incepe cu 5 si in fiecare seara mai adaugi 5. Du-te la alergat sau la sala, dar sa iti infasori o folie in jurul burtii pentru ca asta te va face sa arzi grasimile foarte usor! Dupa ora 6 sa mananci doar fructe si legume! E foarte important "ce" si "cand" mananci, deoarece daca bagi ca "spartu " toata ziua, iar seara mergi la alergat nu dai jos decat ce ai mancat in ziua respectiva! sper ca am fost de ajutor:d

| Ralucutzu98 a răspuns:

Buna! Se pare ca chiar ai nevoie de ajutor dar trebuia macar sa specifici inaltimea si greutatea ta.In primul rand, de[inde de metabolismul tau de viata.Eu recomand ca batoanele nestle fitness trebuie mancate dimineata pe stomacul gol, nu seara deoarece pot ingrasaPrefer si eu sa nu mananc nimic seara, mai bine un iaurt natural sau o cana cu ceai(fara zahar).
Dimineata este bine sa ai o alimentatie bogata in vitamine si carbohidrati ca sa nu mananci mult peste zi.Deaceea te sfatuiesc sa mananci multe legume, branza dietetica si o felie de paine graham in combinatie cu un suc de portocale(poti sa-l faci natural, in casa nu neaparat cumparat)
La amiaza neaparat sa mananci o supa/ciorba pentru ca ajuta foarte mult la digestie si contine multe aruri si vitamine.
Poti de asemenea sa mananci o bucata de carne facuta la gratar cu o garnitura usoara.
Poti incheia cu o salata de fructe pentru ca sunt foarte sanatoase.
Te sfatuiesc sa bei minim 2 l de apa in acest sezon si sa faci mult sport in aer liber.(de preferat dimineata inainte de rasaritul soarelui pentru ca ajuta la o mai buna circulatie a sangelui si iti da o stare de bine)
Incearca urm site-uri cu ex fizice si diete:
http://program.activia.ro/
http://www.csid.ro/dieta/

| Ladiesweakness a răspuns:

Hey 10 kg sunt destul de mult si de greu de slabit..si nu prea stiu daca functioneaza curele de slabire pe diferite sortiente de mancare, cel putin la mine nu au dat nici un rezultat. In schimb, fara dulciuri, fara paine, 3 mese pe zi dintre care cea de seara sa cuprinda doar fructe si sa fie inainte de ora 6, 2 litri de apa pe zi sau ceai verde neindulcit(ar fi mai recomandat, o zi ceai, o zi apa) si miscare cel putin o ora jumate pe zi, pentru ca vrei sa slabesti mult intr-un timp relativ scurt.
Oricum, succes iti doresc, si cand ai timp, intra si pe aici ladiesweakness.wordpress.com!winking