| euzictutaci a întrebat:

Vreau si eu cateva retete de masti pentru fata! :*

Răspuns Câştigător
| annaloveanna a răspuns:

Pentru un ten frumos si lipsit de imperfectiuni, o masca corespunzatoare fiecarui tip de ten este absolut esentiala. Un ten curat si ingrijit depide in principal de alimentatia noastra. Daca insa nu ne hranim asa cum trebuie, macar sa acordam o atentie mai mare ingrijirii tenului.

Mastile de fata se folosesc in scopul, curatarii, hidratarii, calmarii si energizarii tenului. Tipuri de masti:
- masti nutritve: folosite pentru estompaea ridrilor
- asti hidratante: pentru tenul uscat si deshidratat
- masti astringente: foloste pentru tenul gras cu pai dilatati
- masti tonifiante: pentru tenul ridat, cu aspect de imbatranire (masti cu struguri albi, capsuni, sau piersica)
- masti de curatare: se folosesc pentru idepartarea sebumului, a celulelor moarte si a impuritatilor
- masti calmante: pe baza de infuzie de plante in amestc cu amidon sau praf de argila alba, aceste masti sunt indicate in special pentru persoanele cu ten sensibil

Iata o lista cu cele mai ieftine si mai usoare masti de fata preparate in casa, specifice fiecarui tip de ten:

Masca de fata cu lapte
Aceasta este una din cele mai simple masti de fata. Pune lapte pe un tampon de bumbac demachiant si freaca-ti tenul.

Masca de fata cu oua
Separa albusul de galbenus. Aplica albusul pe fata si relaxeaz-te timp de 15 minute, apoi clateste-ti fata cu apa calduta. Aceasta masca iti va lasa pielea tenului moale, catifelata si fresh.

Masca de curatare
Amesteca urmatoarele ingrediente: 1 lingura pudra de drojdie de bere, o jumatate de lingura de iaurt, 1 lingura zeama de lamaie, 1 lingura zeama de portocale, 1 lingura suc de morcovi si o lingura de ulei de masline. Aplica pasta astfel obtinua si las-o sa actioneze timp de 15 minute. Aceasta masca este potrivita pentru toate tipurile de ten, in special pentru acel tip de ten ce pare obosit si cu pete. Daca tenul tau este uscat, adauga mai mult ulei iar daca este gras, nu mai adauga. Iaurtul are menirea de a curata pielea tenului, in timp ce zeama fructelor are rol vitaminizant.

Masti de fata pentru tenul uscat

Masca de fata cu oua
Separa albusul de galbenusul unui ou. Pastreaza doar galbenusul si dupa ce l-ai batut, amesteca-l cu 1 lingura de lapte pudra si o jumatate de lingura de miere. Freaca bine compozitia pentru a obtine o mixtura densa. Aplic-o pe fata, las-o sa actioneze dupa care clateste cu apa calduta.

Masca cu avocado
Aceasta masca este excelenta pentru tenul uscat. Pentru a o prepara, piseaza avocadoul, adauga putin ulei de migdale dulci si aplica mixtura pe fata, lasand-o sa actioneze pana cand pielea devine hidratata si moale.

Masti de fata pentru tenul gras

Masca de fata cu tomate
Pentru tenul gras, curata de coaja o rosie, piseaz-o si las-o sa actioneze pe fata timp de 15-20 minute. Clatese apoi tenul cu apa calda.

Masca de fata cu castravete
Pentru improspatarea si tonifierea tenului gras si patat taie 2-3 felii de castravete si da-le prin razatoare. Adauga peste pireul astfel obtinut 1 jumatate de lingura de miere si 1 lingura de crema hranitoare. Aplica masca in strat gros pe fata, gat si decolteu. Dupa ce masca si-a facut efectul, clateste-o bine cu apa calduta.

Masca de fata cu tarate de grau
O masca ideala pentru tenul gras, care se aplica imediat dupa preparare. Este nevoie de o lingura de miere si de un galbenus, pe care sa le amesteci bine intr-un castron. Adauga peste ameste 4 linguri de tarate de grau, nu foarte aspre. Aplica masca pe fata si gat si las-o sa actioneze timp de 15 minute dupa care clateste cu apa calduta.

Masti de fata pentru toate tipurile de ten

Masca de fata cu fructe si legume
Se amesteca impreuna zeama in cantitati egale de la: morcov, varza, pepene, mar, para, lamaie, portocala sau mure, peste care se adauga o lingura de crema hidratanta. Aplica masca pe fata si clateste cu apa calda dupa ce a actionat. Efectul acestei masti este unul de vitalizare si hidratare.

Masca de fata cu banane
Se amesteca un sfert de banana pisata cu o jumatate de lingura de zeama de lamaie, o lingura de ulei de masline si 1 lingura de crema hidratanta. O astfel de masca are efect puternic hidratant si poate fi folosita de cate ori si oricand dorim.

5 răspunsuri:
| Beatrice_5910 a răspuns:

Daca ai tenul mai aceneic incearca argila combinata cu lapte daca este sensibil, cu lamaie daca ai pete si exces de sebumm, cu apa daca este normal.
Pentru hidratare incearca miere cu lapte (o lingura plina de miere si o lingurita de lapte gras),vei vedea si simti tenul mult mai hidratant.
Pentru exfoliere incearca zat de cafea.
Tot pentru tenul acneic incearca masca din mar si miere (rade jumatate de mar si amesteca cu miere pana se omogenizeaza)
Pentru toner si exfolianta pune pe un disc demachiant zahar si toarne peste putina zeama de lamaie,freaca pe fata finut apoi clateste cu apa caldut, inainte sa faci asta spala fata cu apa calduta sa deschizi porii. Acest toner si exfoliant are rol de a curata porii, elimina petele rosii si tonifica tenul.
Pentru hidratare incearca miere cu rosii facute pasta.

| Biu a răspuns:

Masca pentru ten gras
Amesteca 1 lingura de argila (gasesti la orice Plafar) cu 1 galbenus de ou si o lingura de pulpa pasata de avocado. Aplica pe gat si fata, evitand zona din jurul ochilor, si clateste cu apa calduta dupa circa 10 minute. Argila absoarbe si elimina excesul de sebum, iar avocado si galbenusul de ou hidrateaza si hranesc tenul.

Masca pentru ten uscat
Amesteca 1 lingura de miere, 1 galbenus de ou, o lingurita ulei de migdale si 1 lingura iaurt. Aplica amestecul pe fata, evitand zona ochilor. Clateste dupa 10 minute. Mierea stimuleaza si catifeleaza pielea, oul si uleiul de migdale penetreaza si hidrateaza, iar iaurtul netezeste tenul si strange porii.

Masca pentru ten sensibil
Amesteca o pulpa de banana, o cana fulgi de ovaz fierti in lapte; 1 ou, o lingura miere. Se aplica pe fata, masand in sens circular si se lasa sa actioneze timp de 15 minute. Clateste cu apa calduta. Fulgii de ovaz curata tenul in profunzime si il calmeaza, sunt bogati in vitamine si minerale; banana contine vitamina A, oul contine lecitina - un emolient natural-, iar mierea ajuta la mentinerea pH-ului natural al pielii.

Pentru toate tipurile de ten

Masca antirid si antifrig
Spala si usuca cu un servet cateva frunze de salata. Tine-le 5 minute in ulei de masline clocotit, apoi aplica-le caldute pe fata. Lasa sa actioneze timp de 15 minute. Clateste cu apa calda, si usuca pielea prin tamponare cu un servet uscat.

Masca hidratanta
Amesteca 2 linguri miere si 2 linguri lapte, si intinde amestecul pe fata si gat. Lasa sa actioneze timp de 10 minute, apoi clateste cu apa calduta.

Masca tonifianta
Amesteca 1 lingura miere, 1 albus de ou, 1 lingura de glicerina si o cana de faina, pana se formeza o pasta. Aplica pe gat si fata, asteapta 10 minute, apoi clateste cu apa calduta.

| giuly a răspuns:

Margarină amestecată cu acid sulfuric.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute