| Assy99 a întrebat:

Buna, tuturor!
De vreo doi ani mi-au apărut pe față diferite umflaturi in piele, "bruboane" (daca le pot numi astfel), de dimensiunea unor coșuri minuscule, dar am și coșuri care nu imi mai trec, pete din urma coșurilor pe care le-am "rupt"/spart. Acele umflaturi nu sunt dureroase, însă sunt inestetice. Am avut o perioada de câteva luni in care nu am folosit niciun produs cosmetic, însă nu a schimbat cu absolut nimic situatia acelor umflaturi. M-ați putea ajuta cu un sfat pentru a scăpa de ele? Știu ca recomandat ar fi sa merg la un consult dermatologic, momentan nu pot, însă ma gândeam ca ar putea exista și alte păreri și soluții naturiste.

Răspuns Câştigător
| AndreeaCristina1992 a răspuns:

Solutiile naturiste nu prea functioneaza pentru ca ele vin din interior (hormonii). Trebuie sa rezolvi problema din interior.Zaharul sporesc cosurile si lactatele.Cum ai spus si tu la dermatolog ar trebui sa mergi, dar de cele mai multe ori nu tot ce-ti da functioneaza.Incearca crema Effaclar duo plus din farmacie (pentru cosuri) dai direct pe cos si apoi dupa dai cu crema hidratanta.Crema este in jur de 65 de lei dar ajunge aproape un an.De asemenea trebuie sa te cureti le fata dimineata si seara cu lotiune tonica/lapte demachiant sau geluri speciale pentru cosuri (tot effaclar) iti ajunge 2 ani gelul.Mie mi-a trecut cu ele.Succes!