| LoreeaP a întrebat:

Buna tuturor,
Sunt in tratament cu Sotret - o varianta a Roaccutane-ului - de 4 luni. Pana acum 2 zile tenul era intr-adevar uscat, insa nu exagerat, il tineam sub control. De cand a dat soarele, m-am dat si cu crema Bioderma spf40, dar nu numai ca nu m-a ajutat, ba chiar ma ustura si nu intelegeam de ce, pana cand am descoperit cauza. Am fost la dermatolog, mi-a dat Clean Ac - crema hidratanta de la Avene, iar in legatura cu protectia solara nu mi-a recomandat ceva in mod special, a zis orice crema cu spf ridicat ( 50+). Am ajuns acasa, si efectiv ma uit pe net si sunt atatea game si produse, incat nu mai stii ce vrei. V-as ruga frumos, daca ma poate ajuta cineva cu o recomandare, cine care a trecut prin acest tratament sau care este in domeniu, in legatura cu o crema hidratanta performanta si cu o crema de protectie solara care chiar sa-si faca treaba. Precizez ca am tenul extrem de uscat, extrem de sensibil si chiar cu mici cojite ( sunt fff mici, se simt la mana happy, similar cu al unui om care a facut un peeling superficial. Va multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Vezi ca eu folosesc Uriage Fluid 50 pentru ten gras si sensibil e cam 45 Ron, chestia e ca ingrasa un pic tenul din pacate dar nu exagerat, pe prospect scrie ca e si hidratanta. E ok asa, dar ti-am zis mie imi ingrasa tenul un pic, vezi ca e si cu factor de protectie 30 si 40, si exista posibilitatea ca astea sa fie mai putin grase, acum nu stiu ca nu le-am folosite pe cele cu 30 sau 40. Pentru hidratare e ok Clean AC il folosesc si eu. Asa creme cu factor de protectie mai au astia de la Avene, Bioderma- Photoderm tot asa fara ulei, te uiti si tu sa scrie FREE OIL pe prospect.
In legatura cu tenul foarte uscat, eu am facut acum cateva saptamana un peeling superficial si aveam tot asa un ten foarte uscat si din pacate clean AC nu era ff eficient in sensul ca nu mi se duceau cojitele, am mai folosit Delmalibour 30 RON e un pic mai buna, acum ma rog depinde de cat de uscat e tenul, dc folosesti Clean AC si te impaci bine cu ea atunci da-te in continuare cu ea, daca mai folosesti si o crema cu factor de protectie care e si hidratanta cred ca o sa fie bine.
Bafta!

greece12
| greece12 a răspuns:

Vei cauta crema cu protectie solara pentru ten sensibil si te sfatuiesc sa iei tot din gama Avene, se pare ca ti se potrivesc.Problema asta este, care din marci ti se potriveste, altfel nu se prea explica usturimea.La mine in casa am fost confruntati cu aceeasi problema si tot Avene a fost solutia.Mult noroc si, cu rabdare totul se va rezolva! Pa, pa!

| gabitzza20 a răspuns:

Aplicare pe fata Crema Herbagen cu extract de melc+vitamina a la sticluta.Vitamina a se toarna in crema herbagen,care are si o pompita, amesteci cu pompita, este ff buna pentru tenul sensibilsi pentru cei care se dau cu Retin A sau iau sotret.